Apartament w Edynburgu. Architekci zaprojektowali go dla siebie! 

Apartament w Edynburgu zaprojektowany został przez małżeństwo szkockich architektów Luke’a i Joanne McClelland. Eleganckie i przestronne wnętrze powstało w jednej z charakterystycznych kamienic mieszczących się w dzielnicy Comely Bank w stolicy Szkocji.

Małżeństwo architektów Luke i Joanne McClelland postanowili wyremontować należące do nich mieszkanie, które zajmuje dwa segmenty kamienicy w zabudowie bliźniaczej. Architekci marzyli o stonowanym, klasycznym wnętrzu opartym subtelnych, jasnych kolorach.


Pomimo sporego metrażu, apartament w Edynburgu nie był dla właścicieli łatwym orzechem do zgryzienia. Budynek nadal miał kilka istotnych obszarów problemowych. Północna część mieszkalna nie miała prawie żadnego dostępu do naturalnego światła, łazienka miała przestarzałe, turkusowe wnętrze w stylu lat 70-tych, a kuchnia była mała i odizolowana od pozostałych pomieszczeń. Aby stworzyć jasny i nowoczesny dom, McClelland’owie zdecydowali, że muszą całkowicie przebudować plan piętra. 

Dawna kuchnia została otwarta, i powiększyła się o część jadalnianą, z białymi, pomalowanymi na biało ścianami i dębowymi podłogami z dębowej jodełki. Wzdłuż tylnej ściany jadalni biegnie seria matowo-czarnych i drewnianych szafek, z których wszystkie pochodzą z IKEA – architekci projektowali wcześniej domy dla zamożnych klientów, jednak nigdy nie czuli potrzeby używania drogich marek, aby osiągnąć wysoki standard wzornictwa. Dopełnieniem kuchni są czarne krany, lampy wiszące, czy nawet specjalnie dobrane klamki. Krzesła o czarnej ramie z tkanymi siedzeniami zostały również umieszczone wokół stołu jadalnego. Drzwi zostały poszerzone, aby światło słoneczne z południowej strony mieszkania przenikało do nowej części mieszkalnej, która powstała w dawnej sypialni

Czytaj też: Architektura | Apartament | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Kamienica

źródło: Luke and Joanne McClelland Architects
zdjęcia:  Zac and Zac.