Apartament w XIX-wiecznej kamienicy. Decydującą rolę odegrały tu materiały!

Apartament w XIX-wiecznej kamienicy powstał w praskiej dzielnicy Bubeneč. Architekci z pracowni Malfinio zaprojektowali go dla młodych klientów dwoma małymi stworzeniami. Jak mówią architekci, to właśnie sami klienci byli głównym źródłem inspiracji ich potrzeby, styl życia i emocje były punktem odniesienia do tworzenia projektu. 

Zamówienie złożone przez inwestorów było bardzo konkretne pod wieloma względami. Klienci wiedzieli czego chcą. Chcieli płytki cementowej z wyraźnym wzorem czteroramiennej gwiazdy, wyspę kuchenną z dużym lustrem oraz wykorzystania kilku mebli przeniesionych z innego miejsca. Chodziło tu między innymi o łóżko, czy nietypową szafę, która stanęła w salonie.

“Podczas opracowywania projektu musieliśmy stawić czoła pewnym sprzecznym wymaganiom właścicieli i pogodzić je ze stosunkowo małą przestrzeniąW tej metamorfozie decydującą rolę odegrały materiały, kolory i tekstury. Są one specjalnie dopasowane do poszczególnych części mieszkania, a nie wklejone na siłę” – mówią architekci  


Mieszkanie pierwotnie składało się mniejszych pomieszczeń. Po przebudowie zostało połączone w jedną, spójną przestrzeń. “Najpierw, usuwając mur, stworzyliśmy centralną przestrzeń serce mieszkania. W ten sposób zmieniliśmy wzorce poruszania się w mieszkaniu. To ustawienie zrobiło również miejsce na powiększenie łazienki.” – dodają architekci

Centralna
przestrzeń pełniąca funkcję salonu, łączy pozostałe pomieszczenia takie jak pokój dziecięcy z jednej strony i sypialnię miejscem do pracy z drugiej. Mieszkanie ma specjalnie dobrane oświetlenie, które tworzy szczególną atmosferę, jednocześnie eksponując wyróżniające się meble. Wśród nich warto wymienić stolik Stella Jiříego Krejčíka, fotel Roly Poly i kultową sofę Togo. Apartament w XIX-wiecznej kamienicy to również dobrane detale takie jak tekstylia ze studia Geometr.

źródło: Malfinio (www.malfinio.cz) / zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

Czytaj też: Czechy | Praga | Apartament | Kamienica | Wnętrza