Apartament w Łodzi. Architektki podzieliły go na 4 niezależnie mieszkania

Tym razem trójmiejski duet BO/SKO prezentuje apartament w Łodzi. W przestronnym mieszkaniu (ok. 130m2) w kamienicy sąsiadującej ze słynną ulicą Piotrkowską, Daria Bolewicka i Daria Skoczylas, zaprojektowały cztery niewielkie apartamenty na wynajem. Zadanie nie było proste: mieszkanie było kompletnie zdewastowane, wszystkie instalacje wymagały wymiany a budżet na cały projekt był bardzo precyzyjny. Projektantki rozpoczęły prace od ustalenia nowego planu tej przestrzeni: spory hall wewnętrzny umożliwił podzielenie mieszkania na 4 niezależnie mieszkanka. Każde z nich posiada łazienkę i aneks kuchenny.

Architektki postanowiły pozostawić oryginalną drewnianą podłogę, która została odświeżona. Zachowany oryginalny element wnętrza jest ukłonem w stronę historii kamienicy. Niestety charakterystyczne drzwi wejściowe nie nadawały się do pozostawienia – na ich miejscu zostały zaprojektowane nowe drzwi, pomalowane na bordowy kolor, formą nawiązujące do oryginalnej stolarki. 

Apartament w Łodzi cechują również pomysłowe rozwiązania. W hallu znajduje się miejsce do wieszania rowerów, wejście do każdego z apartamentów zaznaczone jest oświetleniem a także kolorem. To kolory wyróżniają poszczególne mieszkania – projektantki stworzyły interesującą paletę kolorów, które w połączeniu z drewnem oraz bielą, determinują estetykę przestrzeni.


Apartament 1 zdominowany jest przed ciemną zieleń i brudny róż. To największe z mieszkań: po wejściu trafiamy do kuchni z miejscem do spożywania posiłków. Różowa lamperia jest miejscami przełamana plamami ciemnej zieleni, sklejką i kwadratowymi płytkami. Z tej niewielkiej przestrzeni można przejść do sporej sypialni – w centralnym miejscu znajduje się spore metalowe łóżko, naprzeciwko którego na ścianie została namalowana geometryczna kompozycja. Dodatkowo, znajduje się tu niewielka rozkładana sofa i miejsce do przechowywania. Nad łóżkiem uwagę zwraca plakat Aleksandry Morawiak – projektantki postanowiły podkreślić lokalizację swojego projektu, prezentując w apartamentach prace tej łódzkiej graficzki.

Drugie z mieszkań jest nieco mniejsze, to najmniejsza kawalerka. Tutaj główne skrzypce gra miętowa zieleń i królewskie bordo – pojawiają się w geometrycznych kształtach na ścianach, w tekstyliach a także.. w kolorze fug w kuchni – ten zabieg projektantki wykorzystały w każdym z apartamentów. Wnętrze powiększają lustra, umieszczone na dwóch ścianach odbijają światło i nadają przestrzeni głębi.Apartament 3 i 4 mają bardzo podobny układ, zgodnie z założeniami projektantek, wyróżniają je kolory. Głęboki granat zestawiony z beżem a także odważny koral połączony z szarością, dyktują charakter tych dwóch wnętrz. 

Ujednolicenie elementów wyposażenia wszystkich czterech apartamentów sprawiło, że to kolory i geometria mają najważniejszy głos w tym projekcie. Co charakterystyczne dla BO/SKO w swoim projekcie użyły także mebli i dodatków pochodzących od polskich producentów: w każdym apartamencie przy stole prezentują się klasyki marki Fameg, w poszczególnych wnętrzach można zobaczyć wazony z Ćmielowa, dodatki od Rou, dywany marki Elevaar czy wspomniane wcześniej prace Liquid memory collages.

O architektach :
Grupa BO/SKO została założona w Gdańsku w 2012 roku przez Darię BOlewicką i Darię SKOczylas. Obie projektantki są absolwentkami architektury wnętrz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. “Projektujemy wnętrza, rzeczy i miejsca. Tworzymy projekty niebanalne i unikatowe, które wpisują się w kontekst. Stawiamy nacisk na proste rozwiązania i naturalne materiały, opieramy naszą estetykę na geometrii i kolorze.” – czytamy na stronie architektek z BO/SKO

Czytaj też: Apartament | Mieszkanie | Meble | Wnętrza | Sztuka

zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio