Od kilku lat można zaobserwować trend na nieregularne bryły wieżowców, które przypominają ponakładane na siebie klocki. Przypominamy chociażby Maha Nakhon, który wygląda jak efekty nieudanej gry w Tetrisa. Tym razem prezentujemy, podobną realizację. Tym razem z Nowego Jorku.

Wieżowiec 56 Leonard Street, nazywany rownież Jenga Tower jest jednym z najwyższych wieżowców południowego Manhattanu. Jednak uwagę do niego przykuwa nie jego rozmiar, a kształt. Budynek wygląda jakby składał się z kilkudziesięciu/kilkuset prostopadłościennych, szklanych bloków. W rzeczywistości budynek jest jednolitą bryłą, a kształtu nadają jej nieregularne wgłębienia i tarasy.

Inwestor, który postanowił wybudować 60-piętrowy budynek zadbał jednak nie tylko o wygląd zewnętrzny. Wewnątrz znajdują się dostępne dla wszystkich mieszkańców centrum fitnesu, basen, sale konferencyjne czy opieka konsjerża. Łącznie w budynku znajdzie się 145 apartamentów. Warto zaznaczyć, że 10 z nich znajduje się na szczycie wieżowca, a każdy z nich urządzono w innym stylu. Mieszkańców „Jenga Tower” w wejściu wita olbrzymia rzeźba jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów – Anisha Kapoora.

Za projekt odpowiadało prestiżowe biuro Herzog & de Meuron. O innych realizacjach szwajacarskiego studia pisaliśmy już niejednokrotnie chociażby w nawiązaniu do przebudowy stadionu Chelsea, nowej ikonie Paryża – Triangle 2 czy Filharmonii nad Łabą.