Apartamenty Monka w Toruniu. Dawny spichlerz z eleganckimi mieszkaniami

Eleganckie apartamenty powstały w zabytkowym budynku dawnego spichlerza. Obiekt znajduje się w centrum Torunia, które wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo na parterze budynku działalność rozpoczęła Restauracja Monka.

Zabytkowy budynek dawnego spichlerza to jeden z piękniejszych budynków w Toruniu. Obiekt wyróżnia się opaskami okiennymi zdobiącymi elewację, które swym kształtem nawiązują do worków na zboże. Projektując wnętrze architekt Paweł Tatara oraz biuro Znamy Się, świadomie inspirowali się detalami architektonicznymi, które świadczą o historii miejsca. 

Wewnątrz powstało dziewięć apartamentów, które znajdują się na trzech kondygnacjach. Na drugim i trzecim piętrze powstały dwupoziomowe apartamenty z antresolami. Na czwartym piętrze zaprojektowano jednopoziomowe apartamenty, które w niektórych miejscach mają wysoki sufit. W tej części budynku wnętrze dodatkowo doświetlają okna połaciowe.

Projektując wnętrze projektanci zastosowali ciekawy zabieg. Elementem spójnym dla wszystkich apartamentów są kolorowe „kostki”. Znajdują się one w centralnych punktach mieszkań i pełnią funkcję łazienek. Każdy z apartamentów posiada swoją indywidualną kostkę. Jedyne, co ich różni to intensywne kolory. Każda z łazienek posiada swój indywidualny, ozdobny witraż, doświetlający prysznic. 

Każdy apartament ma swój symbol przewodni np. apartament 2 nawiązuje do sklepienia trójdzielnego z toruńskiej Katedry św. Janów, a apartament 4 do motywu dekoracyjnego jakim jest trójliść. Występują witraże w formie dużego okna, które tworzą dodatkowe efekty świetlne. Z pewnością witraże stworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzu stając się nieoczywistym elementem zmieniającym się zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. W mieszkaniach zabytkowe cechy budynku zostały skonfrontowane z nowoczesnymi materiałami i elementami wystroju wnętrz.

projekt: architekt Paweł Tatara i Biuro architektoniczne Znamy się (znamysie.com)

zdjęcia: Znamy się

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły