Apartamenty XYZ

Apartamenty XYZ w Szczyrku. Projekt powstał z szacunkiem do architektury regionu

Apartamenty XYZ to projekt kompleksu apartamentowo-hotelowego, który zbudowany zostanie w Szczyrku. Jego projekt powstał w pracowni WXCA w Warszawie. Inwestycję realizuje spółka Złoty Widok.

Projekt kompleksu przełamuje trend nijakiej architektury powstających w polskich miejscowościach wypoczynkowych. W Szczyrku miejscowy plan zagospodarowania ogranicza wysokość i wielkość zabudowy. Powstawać mogą głównie kameralne budynki. Dlatego zamiast wznosić molocha architekci podzielili kompleks hotelowy na mniejsze części, dzięki czemu pomieścili wszystkie potrzebne funkcje i jednocześnie odnieśli się z szacunkiem do architektury regionu. W sumie powstaną tutaj trzy bryły, każda z odrębną filozofią na funkcjonowanie.

 W Szczyrku miejscowy plan zagospodarowania ogranicza wysokość i wielkość zabudowy. Powstawać mogą głównie kameralne budynki.

X” – to budynek zlokalizowany od ulicy, umiejscowienie samo narzuca więc funkcje. Ma być aktywnie, eXtreme. To tu toczyć się będzie gwarne życie turystów. Na wyższych piętrach zaplanowano apartamenty, na parterze restaurację apres ski. Restauracja ma być połączeniem przestrzeni, gdzie można zjeść, kawiarnią i… coworkingiem w jednym. Ta część to odpowiedź na potrzeby młodego pokolenia, które łączy życie prywatne z pracą.

Tak doskonałe zaplanowanie kompleksu było możliwe, dzięki zaangażowaniu inwestora. Od początku wspólnie zastanawialiśmy się, jak stworzyć innowacyjny hotel, wpasowany idealnie w niewielką działkę, z poszanowaniem dla malowniczego otoczenia – przyznaje Marta Sękulska-Wrońska, architekt i partner w WXCA.

Z części aktywnej zlokalizowanej od ulicy, goście przenosić się będą do coraz bardziej wyciszonych stref. Im bliżej stoku i góry, tym spokojniej. Środkowy budynek to część dedykowana tym, którzy chcą odpocząć z rodziną. Autorzy projektu określają ten fragment kompleksu jako „Y” – jak „You”. Powstaną tu apartamenty, taras z ogrodem na dachu oraz sala zabaw dla dzieci.

Trzeci budynek „Z” jest najbardziej cofnięty od ulicy. Ten gmach ma symbolizować „Zen”, goście będą mogli się tutaj wyciszyć i zrelaksować. Projekt zakłada budowę w tym miejscu basenu z panoramiczną szklaną ścianą i widokiem na stok narciarski, sauny i strefy do wypoczywania na leżakach. Wszystkie trzy budynki będą połączone. Stworzą wrażenie sąsiadujących ze sobą stoków górskich poprzez charakterystyczne krzywizny dachów i naturalny kolor elewacji. W sumie powstanie tu 30 apartamentów, które sprzedawane będą inwestorom indywidualnym. Budowa ma ruszyć wiosną 2020 r. Turyści wypoczną w Apartamentach XYZ już od sezonu letniego 2022 r.

Apartamenty XYZ to nowe otwarcie w estetyce zabudowy miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk. Tak przemyślane projekty w Polsce w ostatnich latach praktycznie nie powstają – przyznaje Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl.


W ostatnich latach architekci z biura WXCA wygrali więcej ważnych konkursów architektonicznych. Wśród nich wskazać można na zwycięstwo w konkursie na Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli, Bulwary Wiślane w Warszawie, Pawilon Polski na Expo w Dubaju 2020, Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Zobacz również: WXCA | Architektura | Apartament | Hotel

Apartamenty XYZ

źródło: WXCA