Aranżacja domowego biura – na co zwrócić uwagę?

Domowe biuro to w dzisiejszych czasach, coraz bardziej powszechny zwyczaj. Spora część pracowników pracuje z domu i musi mieć do tego specjalnie urządzoną, komfortową przestrzeń. Jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Wybierz osobne pomieszczenie na domowe biuro lub wydziel przestrzeń w salonie

Idealnie, jeśli mamy możliwość zrobienia biura choćby w najmniejszym pokoju. Może to znacznie ułatwić nam pracę i przede wszystkim sprawi, że oddzielimy trochę życie prywatne od zawodowego. Praca w domu to z jednej strony wygoda, a z drugiej wyzwanie. W domu istnieje to ryzyko, że będziemy przedłużać pracę, albo nie będziemy mogli się oderwać od pracy. Dla naszej higieny pracy i zdrowego balansu przestrzeń do pracy musi być przeznaczona tylko do pracy. Czy będzie to osobny pokój, czy też przestrzeń wydzielina w większym pomieszczeniu, ważne, aby służyła ona tylko do pracy. Motywacja jest wtedy większa i zmienia się trochę podejście do pracy w domu. Aranżacja biura w domu to bardzo ważna sprawa, bo w końcu w gabinecie spędzamy pół dnia. Oczywiście nie każdy może wygospodarować osobny pokój na biuro, a wtedy można pomyśleć o wydzieleniu stref za pomocą regału, parawanu, czy o biurku wysuwanym. Pracowanie przy stole, przy którym jemy czy oglądamy serial, nie jest dobrym pomysłem, bo sprawia, że praca miesza się z życiem domowym, a poza tym stół nie ma takich funkcji jak biurko.

Biurko tradycyjne czy do pracy stojącej? 

Właściwie najważniejszymi meblami są właśnie biurko i krzesło. Ważne, aby każde z nich posiadało możliwość regulacji i można było je dopasować do naszych potrzeb. Jeśli chcemy i jesteśmy w stanie część godzin spędzać na stojąco, można pomyśleć o regulowanym biurku, z opcją biurka do pracy w pozycji stojącej.

Dobrze, jeśli biurko ma mobilną dostawkę w formie małego regału lub komody na kółkach. Każdy z nas ma nieco inny temperament i upodobania, w związku z czym organizowanie miejsca pracy czasem odbywa się metodą prób i błędów. Nie zawsze to, co wydaje się wyglądać ładnie na zdjęciu lub w sklepie, sprawdzi się w praktyce. Bez większego znaczenia jest czy będzie to białe biurko, czy też czarne biurko, a ważne jest, aby pasowało do reszty wystroju w gabinecie i było wygodne. Można też sprawić sobie … dwa biurka, jedno do pracy siedzącej, a drugie do pracy stojącej. Jeśli tylko mamy na tyle miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie. 

Zainwestuj w wygodny, regulowany fotel 

Jeśli chodzi o fotel, to tutaj nie oszczędzamy, tylko wybieramy fotele regulowane, z odpowiednim kątem nachylenia, z atestami. Inwestycja w jakość fotela, zawsze się opłaci i zaoszczędzi nam bólu kręgosłupa. Dobrze urządzone biuro z wygodnym fotelem podnosi jakość naszej pracy. Praca zdalna to w większości praca przy biurku, przy którym spędzamy długie godziny. Dlatego trzeba się postarać, aby fotel był wygodny. Krzesło do biurka to chyba najważniejszy element wyposażenia domowego gabinetu, dlatego tutaj nie idziemy na kompromisy. Komfortowo podłokietniki, wygodne siedzisko, oddychający materiał, o tym dobrze pomyśleć, zanim pójdziemy na zakupy. 


Liczą się nie tylko meble, ale otoczenie

Patrząc ogólnie na urządzanie miejsca do pracy, nie sposób nie zauważyć, że biurko to tylko jeden z elementów, które w połączeniu z innymi meblami i dodatkami, powinno tworzyć harmonijną całość. Jeśli zadbaliśmy już o wygodny fotel, to pora pomyśleć o oświetleniu, miejscu do przechowywania na biurku, ale także dodatkach. Samo biurko powinno być dobrze doświetlone, najlepiej w naturalny sposób, czyli powinno stać obok okna. Kilka roślin doniczkowych i minimalizm we wnętrzu, zapewni nam czysty umysł do pracy. Biuro w domu powinno być estetyczne i przyjemne.

Porządek w gabinecie, to porządek w głowie 

Nasze otoczenie mocno wpływa na nasze myślenie. Dlatego porządek na biurku to sprawa niebagatelna. Wszelkie organizery na akcesoria i dokumenty, segregatory, mapy myśli na tablicach korkowych, pomocą nam utrzymać porządek. W miejscu pracy ważna jest też kwestia okablowania, a zatem warto wybrać biurko z przepustami kablowymi. Wystarczy wyobrazić sobie kable od monitorów, ładowarki, klawiatury czy drukarki i powoli robi się chaos. Przepusty kablowe pomogą nam go trochę opanować. Widoczne kable nie są estetyczne i zajmują miejsce, dlatego naprawdę dobrze pomyśleć o tym wcześniej.

Praca siedząca, a zapobieganie chorobom kręgosłupa 

Praca przy biurku to pozycja siedząca, często niewłaściwa, gdzie szybko można nabawić się problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Można trochę sobie pomóc i dzięki odpowiednim elementem wyposażenia w gabinecie, takimi jak regulowane biurko z odpowiednią głębokością i ergonomiczny fotel, trochę poprawić komfort codziennej pracy. Oczywiście, nie samo wyposażenie jest najważniejsze, ale również nasza postawa przy biurku, a także to czy robimy przerwy. Organizowanie miejsca pracy w domu jest równie ważne, co poza domem, z tą różnicą, że we własnym domu możemy aranżować biuro — jak tylko chcemy. Nie mamy narzuconego miejsca do siedzenia czy koloru mebli.

Podsumowując, aby zwiększyć wydajność pracy w domu, potrzebujemy: 

  • osobnego pomieszczenia lub wydzielonej przestrzeni do pracy 
  • ergonomicznego fotela 
  • wygodnego, regulowanego biurka 
  • przestrzeni, gdzie liczy się minimalizm 
  • akcesoriów do opanowania bałaganu w pokoju 
  • detali takich jak: dobrze doświetlone biurko i rośliny

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Meble | Biuro | Mieszkanie | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie