Są z drewna i uczą o kultowych budynkach. Poznajcie Archiklocki

Zabawa uczy. Doskonałym tego przykładem jest seria Archiklocków. Drewniane elementy należy ułożyć tak, aby zbudować znane budynki w Polsce.

Pierwszy zestaw Warszawskie Wieżowce przedstawia najważniejsze, pochodzące z różnych okresów budynki wysokie. Zestaw składa się z 28 wykonanych z drewna bukowego klocków. Dzięki ich specjalnie dobranym kształtom, z tych samych elementów mogą powstać trzy odmienne formy inspirowane warszawskimi budynkami wysokimi.

Obiekty zostały wybrane tak, aby reprezentować istotne momenty w historii architektury i urbanistyki Warszawy. Przedwojenny Prudential to pierwszy warszawski niebotyk, swego czasu jeden z najwyższych budynków w Europie. PKiN to najbardziej charakterystyczny obiekt w stolicy z okresu realizmu socjalistycznego. Z kolei zbudowany niedawno wieżowiec Cosmopolitan symbolizuje czasy najnowsze.

To nie koniec. Powstał też inny zestaw klocków, który pozwala na zbudowanie domu stojącego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Powstał on jako pierwszy budynek osiedla Szare Domy.

Pochodzący z lat 1928/29-1932 zespół mieszkalny, złożony z dwóch, usytuowanych w rejonie ulic: Łowickiej, Fałata, Rakowieckiej, Akacjowej i Narbutta, bloków zabudowy, został zaprojektowany przez Jana Stefanowicza. Swoją nazwę zawdzięcza, charakterystycznej dla przedwojennej architektury, cegle cementowej, którą architekt wykorzystał do obłożenia elewacji.

Zestaw zawiera 59 klocków z dwóch gatunków drewna: bukowego dla klocków jaśniejszych i dębowego dla ciemniejszych. Dwa rodzaje użytego drewna służą oddaniu charakterystycznego rytmu elewacji stworzonego przez skontrastowanie białych balkonów i nadproży z szarą cegłą.

zdjęcia: Beata Głaz