“Archikosmos” – premiera filmu o kosmicznej architekturze Katowic

Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach.

Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50, 60 i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu.

Epoka zwana space age – era kosmiczna, pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo.

Zapytajmy sami siebie: Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego katowicki Spodek jest spodkiem, czemu zawdzięcza kosmiczne kształty i dlaczego zbudowano go akurat tutaj, w przemysłowym centrum powojennej Polski?

Na te pytania postanowili odpowiedzieć dwaj dziennikarze: Marcin Zasada, publicysta Dziennika Zachodniego i autor cyklu „Śląsk, którego nie było” i Marcin Nowak, geograf, bloger, autor przewodników po miastach i autor filmów promocyjnych woj. śląskiego, którzy odbyli istną podróż w czasie, śladem archiwów, niezrealizowanych projektów, pracowni słynnych śląskich architektów, zakamarków zapomnianej architektury, będącej kiedyś dumą powojennego modernizmu. Wszystko po to, by sprawdzić, czy nowatorskie dzieła architektury lat PRL na Śląsku nie powstały m.in. w wyniku inspiracji erą kosmiczną i okresem „wyścigu do gwiazd”.

W filmie rozmawiamy z naszymi gośćmi: śp. Jerzym Gottfriedem, Aleksandrem Frantą, Jurandem Jareckim, Ryszardem Nakoniecznym, Lechem Motyką, Patrykiem Tomiczkiem, Robertem Koniecznym i Mirosławem Hermaszewskim.

Za niezwykle nastrojową muzykę, idealnie wpasowującą się w klimat epoki Space Age odpowiada Krzysztof Wołoszyn.

Premiera odbędzie się 16 marca 2018 roku o godz. 19:00 w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach Po projekcji filmu odbędzie się debata i dyskusja na temat potencjału i przyszłości powojennej architektury modernistycznej w regionie. Na premierę będą obowiązywały darmowe wejściówki


 

Scenariusz: Marcin Zasada

Zdjęcia, montaż: Marcin Nowak

Muzyka: Krzysztof Wołoszyn

Dźwięk: Karol Mankiewicz

Korekcja kolorystyczna, oprawa: Marcin Staszewski

Narrator: Jarosław Juszkiewicz

Ujęcia dronowe: Tomasz Kiełkowski, 33h.pl

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły