Architekci solidarni z Ukrainą. Ruszyła strona pomagająca w zatrudnianiu

Solidarność Polaków z Ukraińcami jest ogromna. Bezczynni nie pozostają także przedstawiciele biur architektonicznych z całej Polski. Już teraz deklarują zatrudnienie ukraińskich architektów i grafików uciekających przed wojną. Ruszyła specjalna baza on-line, gdzie można zgłaszać aktualne oferty pracy.

Już w weekend przygotowania listy biur architektonicznych, które są chętne pomóc architektom i grafikom z Ukrainy, podjął się Kacper Kępiński. – Jeśli znacie pracownie, które już deklarowały pomoc, macie jeszcze inne pomysły na to jak nasza branża może pomóc, piszcie na k.kepinski@niaiu.pl – napisał na Facebooku i jak dodał, zespół Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki postara się skoordynować wszystkie działania w tym zakresie.

Wyobraźcie sobie: w ciągu jednego dnia zniknęli klienci, projekty, źródła zarobków. Listę potrzebujących osób przekażę Kacprowi, ale jeśli macie wakaty możecie też pisać do mnie bezpośrednio. Kilka osób jest już w Polsce, mogę Was z nimi skontaktować – napisał natomiast Kuba Snopek.

Kijów

Odzew z całej Polski był błyskawiczny. Na dodany w niedzielę wpis od razu odpowiedziało wielu przedstawicieli firm z różnych miejsc kraju. Wśród nich Witek i Kasia Opalińscy z krakowskiego biura O2 architekci, którzy zadeklarowali zatrudnienie od zaraz jednej osoby.

Link do zamieszczania ofert jest TUTAJ.

Trudno odwracać głowę w sytuacji, kiedy dziesiątki tysięcy osób uciekają ze swoich domów. Solidaryzują się z nimi ludzie z różnych branż, także architekci. Wśród uciekających są niezwykli i twórczy ludzie. Dając im pracę nie tylko pomagamy stanąć na nogi i odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale zająć myśli czymś innym, niż wojna w ich kraju. Jeśli chociaż tak możemy pomóc, to pomagajmy i z całego serca zachęcam do tego innych – mówi Kasia Opalińska.

Więcej informacji szukajcie już dziś na Facebooku, w tym na stronie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Będziemy też informować w whiteMAD o kolejnych inicjatywach.

#SolidaritywithUkraine

Tekst: Tomasz Kobylański