Letniskowy domek w Warszawie

Architekci stworzyli go dla siebie. Letniskowy domek w Warszawie

Domek letniskowy stanął na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rakowiec w Warszawie. Zaprojektowali go architekci z pracowni DESEA.

Niewielka altana znajduje się w bliskim sąsiedztwie Pól Mokotowskich. Stanowi on integralną część działki rekreacyjnej, którą architekci wykorzystują do odpoczynku z rodziną i znajomymi. W sumie powierzchnia działki wynosi 300 m kw., a powierzchnia domku to zaledwie 35 m kw. 

Domek jest w pełni funkcjonalny. Posiada strefę dzienną, czyli salon połączony z kuchnią, sypialnię oraz toaletę. Do budowy domku wykorzystano konstrukcję drewnianą szkieletową. Konstrukcja posadowiona została na płycie fundamentowej, która po zatarciu była gotową podłogą. Posadzka wykonana została z żywicy.

Projektanci niczego tutaj nie ukrywali. Niewielki dom jest szczery w swojej formie. Elewację wykonano z płyt HPL oraz sklejki wodoodpornej, nie impregnowanej, dzięki czemu udało się zachować się surowy efekt wizualny. Budynek będzie też starzał się naturalnie. Drzwi główne oraz boczne wykonane zostały przez projektantów z użyciem tej samej sklejki, co ściany budynku. Domek posiada dwa wejścia, aby zapewnić naturalne przewietrzanie.

Letniskowy domek w Warszawie


Ciekawostką jest nietypowa zabudowa szafki na liczniki elektryczne. Wykonana została ze starych, fornirowanych głęboko lakierowanych płyt starego regału z PRL. Wnętrze wykończono również ze sklejki. Meble to fotele i lampa z lat 70. oraz oderwana od podłogi linia białych szafek kuchennych. Bryła budynku jest mocno przeszklona. Szyba znalazła się pd wschodniej strony, na całej, liczącej 8 m długości elewacji. W ten sposób w Warszawie powstał wyjątkowy domek letniskowy, który właścicielom pozwala odetchnąć.

DESEA to pracownia architektoniczna założona w 2005 roku w Warszawie. W codziennej pracy zespołowi DESEA przyświeca idea tworzenia architektury współczesnej i poza czasem. – Rozumiemy to, jako nadawanie jej wartości, które nie degradują się w czasie. Estetyka, forma i funkcjonalność muszą przetrwać wiele sezonów – tłumaczy architekt Adam Pszczółkowski. Pracownię wyróżniają przemyślane i powściągliwe realizacje. To zarówno niewielkie wnętrza i meble, jak i domy jednorodzinne, architektura komercyjna i przemysłowa.

Czytaj też: Domek letniskowy | Zieleń | Polscy projektanci | Warszawa

fot. Jakub Certowicz (jakubcertowicz.pl), źródło: DESEA