Architekci z Polski zaprojektowali kaplicę w Rwandzie. Projekt w finale konkursu

Kaplicę zaprojektowali architekci z pracowni studio 89 stopni. Ich projekt spodobał się międzynarodowemu jury, które zakwalifikowało go do grona finalistów. W jury konkursowym zasiedli między innymi architekt Peter Eisenman oraz Eduardo Souto de Moura.

Chrześcijańska kaplica ma stanąć w miejscowości Rukomo w Rwandzie. To niewielka miejscowość położona w północnej części kraju, która do dziś odczuwa skutki wojny domowej z 1994 r. Polscy architekci chcą, by zaprojektowana przez nich kaplica była odpowiedzią na potrzebę istnienia świątyni dla lokalnej społeczności chrześcijańskiej oraz stała się symbolem pojednania, z którego korzystać będą mogli wszyscy.

Ideą architektów ze studia 89 stopni było wydzielenie stref sacrum i profanum. Część profanum to ogólnodostępne atrium wraz z otaczającym go podcieniem. W tym miejscu mogą spotykać się mieszkańcy, odpoczywać lub dyskutować. Strefa ta może też służyć dzieciom lokalnej szkoły – w ciągu dnia można tutaj organizować część zajęć lekcyjnych. Z część sacrum to ceglana kopuła, która kryje kaplicę dla 100 wiernych. Część ta oddzielona została od ogólnodostępnego atrium korytarzem, będącym metaforą wyciszenia się, przejścia między tym co „ludzkie” i tym co „święte”.


W konkursie zwyciężył projekt duetu Tian Li oraz Lisa Huang. Wizualizację publikujemy w dolnej części strony.