Architekci zaprojektowali 11 domków dla kotów. Są piękne i kreatywne! 

To już kolejna edycja tej wspaniałej inicjatywy. Projekt Architekci dla zwierzaków po raz kolejny połączył 11 popularnych architektów z całego świata, których zadaniem było zaprojektowanie domków dla kotów, które najlepiej oddawałyby ich indywidualny styl. Każdy domek zostanie zlicytowany na aukcji, a dochód ze sprzedaży zasili konto fundacji Giving Shelter pomagającej bezdomnym zwierzakom.

The Cat-esian Joint / WORD Design and Architecture
Trzy szare prostopadłościenne bloki połączone w nieregularny sposób to propozycja pracowni WORD. Celem architektów było stworzenie prostej, ale oryginalnej bryły, która cieszyła by koty wąskimi korytarzami, które mają imitować wydrążony pień drzewa. Wnętrza zostały wypełnione miękkim niebieskim filcem, na którym koty mogą wypoczywać i ostrzyć pazury.



Tent / Tracy A Stone Architect
Tent, czyli namiot to konstrukcja, która była inspirowana namiotami indian. Niebieski materiał tworzący zadaszenie został rozciągnięty między stelażem, składającym się z trzech drewnianych nóg. W podłodze „namiotu” znalazło się miejsce na miskę z wodą i pokarmem.


The Rise of SkyWhisker / Stantec
Pracownia Stantec słynąca z wykorzystania betonu w swoich projektach zaproponowała okrągłą konstrukcję, która wygląda, jakby była ulepiona z plastycznego betonu. Architekci chcieli by ich domek przypominał nieco kapsułę ze statku kosmicznego, do którego prowadzą dwa wejścia.


The Cat Pod / Standard Architecture
Ta propozycja z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom minimalizmu. Pracownia Standard Architecture zaproponowała prostą budę dla kota, która na wejściu ma niewielki taras pokryty sklejką służącą jako drapak. Ciekawe są same „drzwi” do domku. Powstały z ośmiu deseczek, które wystarczy delikatnie przepchnąć, by wejść do środka.


Sneaky Drawers / Rdc
Każdy właściciel kotów zrozumie, dlaczego taki a nie inny kształt przybrała propozycja pracowni RDC. Architekci zauważyli, jak chętnie koty wdrapują się na szafy i kryją w otwartych półkach, dlatego postanowili stworzyć drewnianą wieżę, w której koty znajdą sporo kryjówek. Szafkę można zamykać i otwierać co ma ułatwić jej transportowanie.


Clawed Purrent; Function of the Oblique 9 / Perkins and Will
Studio Perkins and Will inspirowało się miłością kotów do wspinaczki. Architekci zaproponowali gęstą siatkę poziomych kijów, między którymi rozciągnięto dwukolorowe płachty materiału mające służyć jako hamaki dla kotów.




Legs House / Morphosis Xtech
Propozycja, która wprost zaczerpnięta jest z natury i kociego zamiłowania do wspinania się na drzewa. Stająca na drewnianych nóżkach konstrukcja ma w sobie wyciętą dziuplę wypełnioną poduszkami, która oferuje kotom prywatność, przy jednoczesnej możliwości obserwowania całej okolicy.


Design / HOK
Kolejna propozycja dla miłośników minimalizmu. HOK zaproponowało sześcienną bryłę wykonaną z tektury, którą zakryła tafla szkła. Do wnętrza tego kociego domu prowadzą cztery wejścia umieszczone na pionowanych ścianach kostki.


The Dungeon Master’s Lair / HKS
Pracownia HKS również inspirowała się naturą. Architekci stworzyli czarny wielobok, który ma imitować jaskinię, lub jamę, w której mieszka władca każdego domu, czyli kot. Wnętrze pokryły puchate poduchy i kocyki, które mają umilić pobyt w środku naszemu kotu.


Design / D3architecture
Każdy kto miał choć niewielką styczność z kotami wie, jak bardzo wymagające są te czworonogi i jak trudno im dogodzić. Właśnie dlatego pracownia D3architecture postawiła na nieco prześmiewczą prostotę, bo jak zauważają ich koty najbardziej interesuje opakowanie – na przykład nowego domku – niż sama zawartość.




CatCube: Meowdular Dwelling Unit / Abramson Architects 
Dom z zielonym tarasem na dachu? Czemu nie! Właśnie taki projekt zaprezentowała pracownia Abramson Architects, która stworzyła modułowy domek, na szczycie którego stanęła platforma pokryta sztucznym – lub jeśli ktoś woli prawdziwym – trawnikiem.

źrodło: architectsforanimals.wordpress.com