Architekci zawieszają projekty w Rosji. Wśród nich biura Zahy Hadid, MVRDV, czy David Chipperfield

Architekci zawieszają projekty w Rosji ze względu na zbrodniczą agresję na Ukrainę. Światowej sławy architekci i najważniejsze biura projektowe postanowiły wstrzymać swoje prace nad wszystkimi projektami realizowanymi lub finansowanymi przez Rosję. Nie chodzi tu wyłącznie o pojedyncze projekty, ale i całe plany generalne i wieloletnie inwestycje infrastrukturalne. Wśród pracowni, które postanowiły opuścić Rosję wymienić można biuro MVRDV, Foster+Partners., Herzog & de Meuron, Zaha Hadid Architects, UNStudio, czy pracownię Davida Chipperfielda. Niektóre pracownie choć nie prowadzą działalności na terenie Rosji potępiły działania Putina. Wśród nich jest miedzy innymi biuro BIG. 

Wojna na Ukrainie odbiła się szerokim echem na całym świecie. Wśród potępiających rosyjską agresję osób nie zabrakło architektów. Wiele światowej sławy biur projektowych postanowiło wstrzymać swoje projekty na terenie Rosji – a tych jest sporo.

Zaha Hadid Architects wychodzi z Rosji
Jako pierwsi o wyjściu z Rosji poinformowali przedstawiciele pracowni Zaha Hadid Architects – pracowni założonej przez kultową wręcz architektkę Zahę Hadid, która zmarła w 2016 roku. Przedstawiciele pracowni decyzję o wycofaniu się z rosyjskich projektów zakomunikowali 2 marca w rozmowie z dziennikarzami serwisu Dezeen. “Zaha Hadid była pierwotnie inspirowana dziełami rosyjskiej awangardy, a wielu naszych pracowników uczyło studentów architektury na uniwersytetach w całym kraju. Jesteśmy głęboko zszokowani i zasmuceni konfliktem na Ukrainie i zawiesiliśmy nasze dwa realizowane obecnie projekty w Rosji”  – dodają przedstawiciele pracowni Zaha Hadid Architects. 

Realizacja 5 bionicznych apartamentowców wstrzymana przez Zaha Hadid Architects

Herzog & de Meuron potępia Putina
“Inwazja na Ukrainę oraz brutalne działania Putina i rosyjskiego rządu są sprzeczne z każdą wartością, jaką wyznajemy jako międzynarodowa firma oparta na współpracy. Dlatego Herzog & de Meuron postanowiła zawiesić prace nad rosyjskimi projektami. Robimy to ze zrozumieniem naszych klientów. Solidaryzujemy się z narodem Ukraińskim, a także z obywatelami Rosji, który odrzucają tę brutalną inwazję – przeczytamy w oświadczeniu szwajcarskiej pracowni Herzog & De Meuron Architekten

MVRDV wstrzymuje 5 projektów w Rosji
“Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy sprzeciwiają się i protestują przeciwko tej wojnie oraz stanowczo potępiamy przemoc. Jako architekci i urbaniści pracujemy w wielu krajach z towarzyszącą nam wiarą w to, że nasza praca może być impulsem do zmian i wierzymy całym sercem w międzynarodowy dialog i pokój. Dlatego też niezwłocznie wstrzymaliśmy do odwołania nasze zaangażowanie w projekty w Rosji. Wstrzymaliśmy nasze rosyjskie projekty, choć oznacza to, że musimy przestać współpracować z ludźmi, z którymi znamy się od lat i którzy są oddani wysiłkom mającym na celu popularyzację w Rosji perspektywy opartej na międzynarodowej współpracy” – czytamy w publicznym oświadczeniu MVRDV, które realizowało 5 sporych projektów na terenie Rosji. Jednym z takich projektów jest biurowiec RED widoczny poniżej:

MVRDV wstrzymuje 5 projektów w Rosji
Apartamentowiec RED7 w Moskwie. MVRDV wstrzymuje prace.

Foster+Partners
Jeden z najbardziej znanych architektów na świecie również dołączył do protestu przeciwko Rosji. “Potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę i tym samym zaprzestaliśmy wszelkich prac przy naszych projektach w Rosji.” – czytamy w komunikacie biura odpowiedzialnego między innymi z projekt najwyższego wieżowca w Polsce i Unii Europejskiej: VARSO.

UNStudio
Holenderskie biuro projektowe UNStudio prowadzi na terenie Rosji kilka projektów. “UNStudio jest głęboko zasmucone brutalną inwazją rosyjskiego rządu na Ukrainę i zdecydowanie potępia te nieludzkie działania. Jesteśmy po stronie obywateli Ukrainy – zwłaszcza naszych kolegów, których bezpośrednio lub bezpośrednio dotykają obecne wydarzenia. Obecnie zawieszamy nasze projekty w Rosji i robimy to ze zrozumieniem naszych klientów” – czytamy w liście otwartym

Apartamentowiec K31 Courtyard w Moskwie. Za sprawą pracowni UNStudio projekt został wstrzymany.

Architekci zawieszają projekty w Rosji: Bjarke Ingels Group (BIG), Snøhetta i OMA również potępiają działania Rosji. 
Choć pracownia BIG nie prowadzi obecnie działalności na terenie Rosji, jej przedstawiciele solidaryzują się z Ukraińcami. “BIG dołącza do społeczności międzynarodowej solidaryzującej się z Ukraińcami, naszymi kolegami, przyjaciółmi i rodzinami w regionie. BIG nie jest zaangażowany w żadne projekty w Rosji ani dla rządu rosyjskiego, a nasze poparcie dla suwerenności, demokracji, praw człowieka i integralności terytorialnej Ukrainy jest niezachwiane” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Podobnie ma się to w przypadku pracowni Snøhetta i OMA, które również nie działają na terenie Rosji, jednak postanowiły solidaryzować się z Ukrainą i potępić działania Putina.

Od kilku dni nasza redakcja solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu wojny rozpętanej przez Rosję. Publikujemy treści wspierające Ukrainki i Ukraińców. Informujemy o ich twórczości, talentach, osiągnięciach i wsparciu płynącym z całego świata. Pełną listę artykułów wspierających Ukrainę w tych trudnych chwilach znajdziecie pod tagiem #SolidaritywithUkraine

Czytaj też:   Ukraina   | #SolidaritywithUkraine | Architektura w Polsce | Zaha Hadid |MVRDV

źródło: Architekci zawieszają projekty w Rosji / Dezeen.com / Wikipedia.org