Architekci zmienili kościół w dom. Tak to się robi w Hiszpanii! 

W Polsce takich realizacji na próżno szukać, jednak na zachodzie – jest ich całkiem sporo. Na prośbę małżeństwa z Hiszpanii architekci zmienili kościół w dom. Budynek przed metamorfozą został sprzedany przez przedstawicieli Kościoła, a we wnętrzu odprawiono wszelkie wymagane przez duchownych obrzędy desakralizujące przestrzeń.

Opuszczony renesansowy kościół kupiło młode małżeństwo z Hiszpanii, które postanowiło stworzyć w nim swoje wymarzone cztery kąty. Obiekt w momencie zakupu był niemal totalną ruiną. Zawalony dach zniszczył większość dekoracji wewnątrz budynku, spróchniałe stropy, które przetrwały wymagały natychmiastowej renowacji, natomiast ściany boczne były na tyle osłabione, że groziły zawaleniem. Po sfinalizowaniu transakcji i uzyskaniu zgody miejscowych duchownych inwestorzy zaprosili do współpracy architektów, których zadaniem była przebudowa wnętrza w taki sposób, by zachować wszystkie charakterystyczne cechy budynku, przy jednoczesnym nadaniu mu nowej funkcjonalności, która będzie bardziej odpowiednia do codziennego życia.

Architekci zmienili kościół w dom w dość prosty i szybki sposób. Po usunięciu wszystkich elementów sakralnych takich jak święte obrazy, ołtarz, czy chrzcielnice, właściciele otrzymali surowe, bardzo przestrzenne wnętrze, w które nietrudno było zmienić w miejsce do życia.
W miejscu, gdzie dawniej stał ołtarz powstała kuchnia z niewielką jadalnią w miejscu prezbiterium. W niewielkich nawach bocznych kościoła zmieściły się pokoje oraz łazienka. W centralnej części powstał przestronny salon połączony ze wspomnianą wcześniej jadalnią. Natomiast w miejscu gdzie znajdowała się empora, czyli specjalna antresola z miejscem na organy powstała sypialnia właścicieli, do której prowadzą schody.

Warto dodać, że renesansowy kościół powstał w drugiej połowie XVI wieku i został przebudowany pod koniec XVIII wieku. Historyczne walory budynku sprawiły, że właścicielom zależało na zachowaniu jak największej ilości zastanych detali i elementów architektury. Naszym zdaniem swietnie się to udało!

Czytaj też: Hiszpania | Wnętrza | Dom jednorodzinny | Zabytek | Kościół  | Historia

źródło: archdaily.com
zdjęcia: Carlos Garmendia Fernández

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły