Letniskowy dom

Architekt zaprojektował go dla siebie. Letniskowy dom wśród drzew

Budynek zaprojektował architekt Marcin Lewandowicz prowadzący autorską pracownię ENDE. Letniskowy dom zbudowany został w województwie wielkopolskim.

Dla wielu taki letniskowy domek jest marzeniem. Zwłaszcza, jeśli osadzony jest w tak atrakcyjnej lokalizacji. Projektując budynek architekt musiał zwrócić uwagę na każdy metr, chcąc połączyć funkcjonalność, wygodę i estetykę. W sumie dom ma 35 m kw. powierzchni, z czego wnętrze ma 30 m kw.

Już na etapie projektowania trzeba być bezwzględnym w kwestii limitowania metrażu i elementów wyposażenia. Kompromisy są niezbędne i niekiedy funkcjonalność bierze górę nad estetyką, a czasami jest zgoła odwrotnie – mówi Marcin Lewandowicz.

Dla architekta priorytetem było neutralne wpasowanie się budynku w krajobraz. Letniskowa chatka miała w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę, ściółkę i poszycie lasu. W efekcie zaprojektował letniskowy dom, który składa się z modułowych ram drewnianych. Tak przestrzenną strukturę obudowano deskami i wypełniono izolacją termiczną. Dlatego z chatki można korzystać przez cały rok. W chłodniejsze dni można skorzystać z ogrzewania elektrycznego lub bardziej efektywnego pieca na drewno.

Letniskowy dom


Skromna bryła budynku zdaje się lewitować nad ziemią. Wrażenie to potęguje nadwieszenie tarasu stanowiącego obejście wokół budynku. Pomysł na drugi, dolny taras powstał spontanicznie podczas trwania budowy.

Głównym pomieszczeniem w budynku jest strefa dzienna połączona z kuchnią. Architekt zaprojektował otwory okienne od zachodniej strony, dzięki którym można podziwiać panoramiczny obraz na ścianę lasu i łąk. Dodatkowo powstała niewielka sypialnia oraz łazienka. Porządek można tu utrzymać dzięki szafkom i schowkom.

Na czas nieobecności mieszkańców modułowe okiennice zamykają otwory okien. W ten sposób powstaje monolityczny drewniany kontener.

Czytaj też: Domek letniskowy | Drewno | Ciekawostki | Podróże | whiteMAD na Instagramie

fot. Przemysław Turlej