Architektka zaprojektowała wnętrze dla siebie. Biały dom w Poznaniu

To przestrzeń dla minimalistów. Biały dom w Poznaniu to dom własny architektki prowadzącej pracownię Ktura Architekci. Projektantka zaprojektowała wnętrze, które odpowiada nie tylko jej potrzebom, ale całej rodziny.

Głównym założeniem tego projektu było wizualne powiększenie przestrzeni i połączenie jej z ogrodem. Powierzchnia wynosi 67 m kw., to nie jest dużo, ale odpowiednie zabiegi projektowe pozwoliły wizualnie powiększyć przestrzeń.

Ważnym elementem był projekt posadzki, który stanowi punkt wyjścia. Drewniana podłoga “rozlewa” się w całym domu, wchodząc do łazienek. Styk jej z innym materiałem jak np. płytką lub wykładziną jest subtelny. Kolorystycznie to spójne połączenie, ale sensorycznie zupełnie inne! Wybór wykładziny przemysłowej na schody był kluczowy. Ociepla ona wizualnie biały dom, wygłusza zbieganie z góry, świetnie oddziela strefę dzienną od prywatnej ale przede wszystkich jest bezpieczne dla dzieci.

Dodatkowo zależało nam na tym, aby ukryć je najbardziej jak się da. Schody to zło konieczne, szczególnie w małych przestrzeniach. Miały być bardzo spokojne i pełnić “jedynie” swoją funkcję. Nie miały krzyczeć i dominować – tłumaczy autorka projektu.

We wnętrzu wykorzystano ograniczoną paletę barw. Projektantka znalazła miejsce na mocną czerń i intensywny kolor niebieski.


Istotny w tym projekcie był także układ funkcjonalny. Choć plan wyjściowy był dobry, wprowadzono pewne modyfikacje, aby odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców.

Na tak małym metrażu zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie układu zależnego na piętrze. Do pokoju małego dziecka wchodzimy przez sypialnie rodziców. Biuro domowe z garderobą jest w tej chwili niezależne i zupełnie otwarte, przez co przestrzeń na górze wydaje się większa i jest bardziej ustawna. W przyszłości, gdy dziecko podrośnie będzie możliwa swobodna zamiana tych pomieszczeń – dodaje Katarzyna Buczkowska-Grobecka.

lokalizacja – Poznań, Osiedle Nowy Strzeszyn
realizacja – 2022r
metraż – 67 m. kw.
Projekt – Ktura Architekci www.kturaarchitekci.pl
Zdjęcia – Fotograf-y www.fotografy.eu

Czytaj też: Wnętrza | Minimalizm | Poznań | Dom | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły