Architektura Gry o Tron. Te miejsca istnieją naprawdę.

Gra o Tron to serial, którego nie trzeba przedstawiać. Dzisiaj odbyła się premiera 7 sezonu serii o wojnach zwaśnionych rodów. Zanim jednak znów zanurzycie się w świat smoków, intryg i potężnych fortec, dowiedzcie się ile z nich istnieje na prawdę.

Zamek Winterfell

Historia fikcyjna:

Winterfell – rodowy zamek i siedziba rodu Starków, stolica Północy. Znajduje się w centrum północnych regionów Siedmiu Królestw, na trasie Królewskiego Traktu, biegnącego z Królewskiej Przystani do Muru. Jest uważany za jeden z najpotężniejszych zamków w Westeros i jako cud architektoniki.

Historia prawdziwa:

Zamek, który w serialu nazwano Winterfell to tak naprawdę XVIII-wieczna warownia znajdująca się w Irlandii Północnej. Na zamku rządziła rodzina Wardów, która zamieszkiwała go od roku 1570. W późniejszych latach zamek wędrował z rąk do rąk, by w 1748 uzyskać swoją obecną postać.


Dragonstone, Smocza Skała

Histroria fikcyjna:

Smocza Skała – wyspa znajdująca się przy ujściu Zatoki Czarnego Nurtu; położony jest na niej zamek ukształtowany ze skały tak, aby przypominał smoki. Smocza Skała była siedzibą Domu Targaryen w Westeros, którą wcześniej skolonizowała Valyria, przez co wyspa stanowiła jej najbardziej wysunięty na zachód przyczółek.

Historia prawdziwa:

Smocza Skała to kolejna lokalizacja, która podobnie jak zamek Wardów, znajduje się w Irlandii Północnej. Plaża Downhill Strand ciągnie się przez około 11 kilometrów i to właśnie tam nagrywano sceny przybycia Stannis’a wraz z Melisandrą.


Królewska Przystań

Historia fikcyjna:

Królewska Przystań – stolica Siedmiu Królestw, znajduje się na wschodnim wybrzeżu Westeros, z widokiem na Czarny Nurt. Tu znajduje się Żelazny Tron i Czerwona Twierdza, siedziba króla. Główne miasto jest otoczone murem, obsadzonym przez Straż miejską Królewskiej Przystani, znaną również jako Złote Płaszcze. Prości ludzie budują osiedla nędzy poza miastem. Królewska Przystań jest bardzo gęsto zaludniona, oraz raczej brzydka i brudna w porównaniu do innych miast. Smród odpadów miasta można poczuć daleko poza jego murami. Jest to główny port w Siedmiu Królestwach, rywalizuje z nim tylko Stare Miasto.

Historia prawdziwa:

Jak na stolicę Siedmiu Królestw przystało, Królewska Przystań musi robić wrażenie. Jednak warowne mury czy wieże to nie wymysł Georga R.R. Martina. Fortyfikacje ukazane w filmie, to tak naprawdę kadry z Chorwacji, a konkretniej z miasta Dubrovnik.


Wodne Ogrody przy Słonecznej Włóczni

Historia fikcyjna:

Wodne Ogrody – pałac z ogrodami i basenami, który stanowi prywatną rezydencję władców Dorne. Znajduje się na plaży tuż przy morzu, trzy mile na zachód od Słonecznej Włóczni. Wodne Ogrody zostały zbudowane przez księcia Marona Martella jako prezent dla swojej nowej narzeczonej, księżniczki Daenerys Martell, gdy przyłączono Dorne do reszty Siedmiu Królestw. Jasny, różowy marmur zdobi ogród i dziedziniec, a tarasy z widokiem liczne baseny i fontanny kryją się w cieniu drzew pomarańczowych.Pałac najpiękniejszy jest na jesień; dni są wtedy gorące, a noce chłodne, od morza niezmiennie wieje słony wiatr, a fontanny i baseny zapewniają dobrą zabawę. Dzieci ze wszystkich szczebli społecznych i obszarów Dorne są wysyłane pod opiekę do Wodnych Ogrodów, gdzie mogą bawić się razem na plażach i w basenach. Książę Doran Martell obserwował całe pokolenia dzieci, które się tam bawiły; mógł się tam spokojnie oddać rozmyślaniom i zrelaksować.

Historia prawdziwa:

Pamiętacie słoneczny Dorne i ród radosnych Martellów? Oczywiście, że tak. Martellowie uwielbiali piękno, zabawę, taniec i wspaniałe ogrody. Te ostatnie postanowili zaciągnąć z hiszpańskiej Sewilli. Wodne ogrody z Dorne to tak naprawdę ogrody pałacowe Alcázar.


Mur na Północy

Histroria fikcyjna:

Mur (ang. The Wall) – ogromna budowla, stanowiąca północną granicę Siedmiu Królestw na kontynencie Westeros. Jest to drugi pod względem wysokości budynek w Westeros, zaraz po twierdzy Hightower w Starym Mieście, z pewnością jednak to największa sztuczna struktura, o jakiej istnieniu wiadomo. Ma ponad 700 stóp (ok. 213 m) wysokości i rozciąga się na 300 mil (ok. 482 km), oddzielając Siedem Królestw od dzikich krain północy. Mur broniony jest przez zaprzysiężonych braci z Nocnej Straży, którzy patrolują okolicę i sam Mur oraz strzegą zamków i strażnic przy nim wzniesionych.

Historia prawdziwa:

Mur odzielający północ Westeros od hord dzikich to tak kopia innego muru, który miał spełniać dokładnie tę samą rolę. George R.R. Martin zainspirował się Wałem Hadriana, który zbudowali rzymscy legioniści w czasach Imperium Rzymskiego. Wał Hadriana miał oddzielać cywilizowaną Anglię i Europę od dzikich najeźdźców z północy. W rzeczywistym świecie rolę dzikich ludów spełniali Wikingowie.


Szlak Królewski 

Historia fikcyjna:

King’s Road pojawia się w serialu po raz pierwszy w pierwszym odcinku drugiego sezonu, kiedy Arya Stark ucieka z Winterfell w przebraniu chłopca.

Historia prawdziwa:

Aleja znana jako The Dark Hedges (pol. Mroczny szpaler) prowadzi do Gracehill House (obecnie klub golfowy) rodziny Stuartów, którzy to posadzili drzewa w XVIII wieku, aby oczarować gości odwiedzających ich posiadłość. Przez ponad 200 lat buki urosły do imponujących rozmiarów, a ich splecione gałęzie stworzyły majestatyczny, mroczny tunel, w którym pojawia się podobno zwiewna Szara Dama. Aleja jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i plenerem malarskim i zdjęciowym.


Jest to jedynie ułamek wszystkich rzeczywistych budowli, które możemy zauważyć w serialu.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły