Architektura przełomu. Dawne Centrum Informatyczne w Poniewieżu

Jego budowa rozpoczęła się w 1984 r. i zakończyła w 1989 r. Szary, betonowy gmach to dawne Centrum Informatyczne w Poniewieżu w Litwie. Dziś pełni on funkcję budynku biurowego. Jego projekt wykonał architekt Arūnas Blūšius we współpracy z inżynierem Pranasem Barkauskasem. Dziś gmach jest siedzibą wielu instytucji.

Kiedyś pełnił funkcję Centrum Informatycznego, dziś budynek administracyjny jest jednym z najważniejszych w dorobku architekta. Projektant nie miał łatwego zadania. Musiał stworzyć gmach, który pomieści wiele maszyn liczących i instalację, która będzie wspomagać ich pracę. Stąd mocna i ciężka w odbiorze górna część, w której działała maszynownia.

W wywiadzie dla serwisu sa.lt architekt wprost przyznaje, że dziś zaprojektowałby gmach nieco inaczej, by lepiej wkomponował się w otaczającą zabudowę. Jednocześnie przypomina, że ówcześnie Litwa nie była niepodległym państwem, a on był tylko “małym trybikiem” projektowego zadania. Wcześniej planował, by budynek był niższy o jedną kondygnację, by nie wystawał ponad sąsiedni. Kiedy prace budowlane ruszyły, “poproszono” go o dodanie kolejnej kondygnacji. Wielkie maszyny nie zmieściły się na niższych (przeszkadzały w tym kolumny), dlatego urządzenia wyprowadził na najwyższe piętro.

Formalnie gmach powstawał jako budynek przemysłowy. Ówcześnie przepisy zakładały, że takie obiekty będą powstawać w trybie ekonomicznym, oszczędzając tyle metalu lub cegieł, ile można. Chcąc zachować choć trochę rzeźbiarskiej formy, architekt musiał udać się na negocjacje do Ministerstwa Budownictwa. Negocjacje zakończyły się sukcesem.


Architekt Arūnas Blūšius oprócz projektowania, interesuje się rzeźbą. Zajmuje się też tworzeniem muzyki. Był gitarzystą słynnej w Litwie grupy muzycznej „Antis“. Jego rzeźbiarskie zainteresowania sprawiły, że elewację budynku zyskała rytmiczną formę powtarzających się kształtów.

zdjęcia: Norbert Tukaj (www.norberttukaj.com)

Czytaj też: Beton | Litwa  | Modernizm | Minimalizm | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły