Architektura Wrocławia w unikalnej odsłonie. Grafiki stworzyli architekci

Projekt “Wrocławiaki” to seria grafik, które przedstawiają wybrane budynki miasta. Ich autorami jest zespół młodych architektów. Architektura Wrocławia w ich wykonaniu nabiera geometrii i kolorów.

Pomysł na “Wrocławiaki”, czyli grafiki przedstawiające ulubione budynki ich twórców, zrodził się prawie pięć lat temu, kiedy projektanci wspólnie studiowali Architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Przez dłuższy czas traktowali to jako hobby i okazję do wspominania ulubionych zakątków miasta, zwłaszcza zagranicą.

Z czasem zaczęliśmy coraz poważniej myśleć o udostępnieniu grafik szerszemu gronu odbiorców i niedawno minął rok, odkąd założyliśmy konto na Instagramie i Facebooku. Naszym głównym celem było zwrócenie uwagi na ciekawe, lecz często niedoceniane czy wręcz zagrożone wyburzeniem projekty. Właśnie dlatego postanowiliśmy zaproponować dość nietypową, nieco kosmiczną kolorystykę, która mimo wszystko nie przeszkadza w tym, aby grafiki były spójne i jak najwierniej oddawały charakter każdego z budynków – tłumaczą autorzy grafik.

Geometryczne, kolorowe grafiki przedstawiają już 40 wybranych budynków. W przyszłości powstaną kolejne. Budynki – “Wrocławiaki” – pochodzą z różnych okresów historycznych, ale twórcy grafik najczęściej przedstawiają gmachy z okresu modernizmu i postmodernizmu. – To dla nas najistotniejsze, bo najczęściej właśnie te budynki są ignorowane lub krytykowane – dodają.

Projekt ma sprawić, że twórczość wybitnych architektów związanych z Wrocławiem, takich jak Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Krystyna i Marian Barscy czy Wojciech Jarząbek, znajdzie nowe grono wielbicieli.


Ekipa Wrocławiaków to Jakub Chrząstek, Weronika Dardzińska, Weronika Kozak i Natalia Torbiarczyk. Kuba jest jedynym rodowitym Wrocławiakiem w ekipie, studiuje architekturę na drugim stopniu na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Jedna Weronika studiuje architekturę na drugim stopniu na Uniwersytecie Technicznym w Delft, druga – na Politechnice w Mediolanie. Natalia studiuje architekturę na drugim stopniu na Politechnice Wrocławskiej oraz pracuje we wrocławskim biurze architektonicznym.

Wrocławiaki miały okazję pojawić się na tegorocznej Nocy Nadodrza w restauracji z Pasją, a w drodze jest rozpoczęcie sprzedaży grafik w formie plakatów i pocztówek.

źródło: Wrocławiaki

Czytaj też: Grafika | Wrocław | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły