ARCHITEKTURA

Archiwum Państwowe w Łodzi. Tak ma wyglądać nowa siedziba!

Archiwum Państwowe w Łodzi już niedługo wzbogaci się o nową siedzibę, która ma powstać pl. Dąbrowskiego. Projekt nowego gmachu znany jest od trzech lat, jednak trudności i zawirowania ostatnich lat nieco opóźniły realizację inwestycji. Projekt wchodzi właśnie w kolejny etap, który przybliża go do realizacji.

Archiwa Państwowe planują budowę, przebudowę lub rozbudowę jednocześnie aż pięciu archiwów w Polsce: w Koszalinie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Szczecinie oraz Łodzi. Projekt ma zostać zrealizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a wyłoniony partner ma nie tylko zaprojektować i wykonać prace budowlane, ale też sfinansować inwestycje, a po ich wykonaniu utrzymać nową infrastrukturę przez 25 lat w zamian za opłaty użytkowe.

Postępowanie przetargowe, mające wyłonić partnera tego dużego przedsięwzięcia, otwarto na początku 2022 r. Dokonano wyboru pięciu firm, które w drodze dialogu konkurencyjnego, mającego ruszyć w lutym 2023 r., będą się starać o pozyskanie kontraktu. Są to: Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2, Budimex H, Warbud PPP 8, Mirbud oraz Project Development 4.

Jak informują Archiwa Państwowe, planowane zawarcie umowy o PPP przewidywane jest na 2024 r., a realizacja inwestycji – do 2027 r. Pomyślne zakończenie projektu jest jednak uzależnione od uchwalenia Wieloletniego Programu Rządowego „Budowa i utrzymanie Archiwów Państwowych w formule partnerstwa publiczno-prawnego”, mającego zapewnić środki finansowe na realizację przedsięwzięcia.

Nowe Archiwum Państwowe w Łodzi – gdzie powstanie?

Nowe Archiwum Państwowe w Łodzi ma powstać w sąsiedztwie Teatru Wielkiego, przy pl. Dąbrowskiego 19. To działka, którą na mocy umowy z 2019 r. miasto Łódź wymieniło na dwie posesje należące do AP: starą siedzibę magistratu przy pl. Wolności 1 i placówkę przy al. Piłsudskiego 33. Początkowo zapowiadano, że nowe łódzkie Archiwum Państwowe stanie do 2024 r. Z obecnych informacji wynika, że termin ten ulegnie przesunięciu o 3 lata. Na razie można cieszyć oczy jedynie wstępnym projektem tego obiektu.

źródło: UM Łódź / lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | whiteMAD na Instagramie  | Edukacja | Muzeum | Historia

Recent Posts

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Blask odzyskają m.in. secesyjne kamienice

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska…

24 kwietnia 2024

Jak wybrać idealny domek narzędziowy dla ogrodników i majsterkowiczów

Czy Twój ogród potrzebuje porządku i stylu? Planujesz zakup domku narzędziowego, ale nie wiesz, jak…

24 kwietnia 2024

Skarpa była jednym z najpopularniejszych powojennych kin w Warszawie. Obiekt wyburzono w 2008 roku

Kino Skarpa było jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów wzniesionych w powojennej stolicy. Działało w…

24 kwietnia 2024

Przebudowany Kopiec Czerniakowski laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy

Za nami gala finałowa 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury za najlepszą architektoniczną realizację…

24 kwietnia 2024

KAF. Niesamowita kolekcja sztuki udostępniona przy wrocławskim Rynku.

KAF, czyli Krupa Art Foundation to fundacja założona przez Sylwię i Piotra Krupów, którzy od…

24 kwietnia 2024

Rewitalizacja w centrum miasta – w poszukiwaniu idealnej przestrzeni do życia

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny…

24 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej