Argentyńczycy chcą zmienić wygląd swojej waluty. Na pierwszym planie fauna i flora

Argentyna to kraj, który kojarzy się w głównej mierze z niesamowitych widoków, kolorowych wełnianych czapek oraz uroczych lam. Te ostatnie stały się na tyle kultowe, że postanowiono docenić je jeszcze bardziej. Jednak nie tylko lamy mają szansę stać się nowymi wizytówkami kraju. Zobaczcie, jakie dary natury chcą promować Argentyńczycy.

Za pomysłem stoją dwie młode Argentynki-Gilda Martini oraz Gabriela Lubiano. Obie Panie są ilustratorkami i grafikami, a także pasjonatkami podróży oraz świata natury. Tak zrodził się projekt zmienienia szaty graficznej waluty obowiązującej w Argentynie czyli pesos. Co ciekawe, ich nowo powstałe obrazki prezentują nie tylko zwierzęta i rośliny, a także cały okoliczny biotop czyli po prostu środowisko, w którym dane zwierzęta żyją. W ten sposób powstał banknoty o nominałach:

  • 2 pesos, na ktorym ujrzymy lamę andyjską,
  • 5 pesos z zębolitą olbrzymią, znaną bardziej jako pancernik,
  • 10 pesos z jaguarem amerykańskim,
  • 20 pesos z ptakiem nandu,
  • 50 pesos z kondorem wielkim,
  • 100 pesos z waleniem południowym.

Na razie nie wiadomo czy banknoty o takim wyglądzie znajdą się w portfelach Argentyńczyków. Póki co kolorowe banknoty znalazły sobie wielu zwolenników, nie tylko w Ameryce Południowej, gdzie chwalone są głównie jako świetny pomysł na promocję regionu. Jak wam się podobają? Chcielibyście na polskich banknotach żubra zamiast Mieszka I lub rysia zamiast Kazimierza Wielkiego?

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły