Mieszkanie ma 100 m kw. i powstało jako drugi dom dla czteroosobowej rodziny. Położenie w Gdańsku sprawia, że jest to miejsce, w którym chętnie spędzają czas w wakacje i podczas weekendowych wypadów. Za projektem oryginalnego wnętrza stoi Aneta Bańkowska-Karteczka z pracowni Indesign, której udało się stworzyć dający ukojenie azyl.
Idea stworzenia tego wnętrza łączyła hotelowy komfort z artystycznym duchem. Głównym celem było zaprojektowanie przestrzeni, która jednocześnie spełni funkcję azylu i źródła inspiracji. Projektantka postawiła na ścisłą współpracę z klientami, dzięki czemu udało się oddać wnętrze skrojone dla ich potrzeb.
Przebudowa
Kompleksowa przebudowa mieszkania objęła zmianę układu funkcjonalnego. Przestronny apartament zyskał zupełnie nową dynamikę – nietypowe rozwiązanie ukrytej sypialni za ogromnymi, przeszklonymi drzwiami stworzyło amfiladowy układ prowadzący do prywatnej łazienki. Łazienka przy sypialni master została przemyślana w taki sposób, aby z relaksującej wanny mieszkańcy mogli podziwiać rozpościerający się krajobraz Gdańska. Elektrycznie sterowane zasłony oraz częściowe przeszklenia pozwalają na dyskretną separację przestrzeni, a wkomponowana kolorystycznie grafika Nikodema Szpunara, umieszczona na fornirowanej ścianie, dodaje wnętrzu artystycznego charakteru.
Serce domu
W pełni wyposażona kuchnia, utrzymana w lekkim i nowoczesnym stylu, zachwyca wysoką, lakierowaną zabudową, która dyskretnie ukrywa takie elementy jak lodówkę, piekarnik oraz płytę indukcyjną. Dzięki zastosowaniu beżowych akcentów i blatu z kwarcu Taj Machal, kuchnia stanowi harmonijną całość. Decyzja o pominięciu górnych szafek podkreśla jej lekki charakter, a dodatkowe detale – lodówka na wino i dekoracyjne półki na ceramikę – podkreślają dbałość o szczegóły.
Salon to przestronna strefa dedykowana wspólnemu spędzaniu czasu. To miejsce, które zachęca do oglądania filmów z rzutnika bądź relaksu przy biokominku wbudowanym w elegancką szafkę. Główna ściana pełni rolę domowej galerii sztuki, prezentując dzieła wybitnych polskich artystek i artystów, takich jak Dorota Buczkowska, Weronika Braun, Dorota Pawiłowska czy Monika Janus, co nadaje przestrzeni niepowtarzalny, kulturalny klimat.
Prywatny azyl
Sypialnia została zaprojektowana jako intymna, ukryta przystań, oddzielona od reszty apartamentu przeszklonymi drzwiami. Jej nietypowy, amfiladowy układ prowadzi do ekskluzywnej, prywatnej łazienki, która z jednej strony łączy komfort z funkcjonalnością, a z drugiej – umożliwia podziwianie panoramy Gdańska.
Druga łazienka przeznaczona jest dla dzieci. To przestrzeń mniej formalna, ale równie przemyślana. Funkcjonalność i łatwość utrzymania czystości idą tu w parze z estetyką, która bez trudu odnajduje się w pozostałej części mieszkania.
Pokoje nastolatków zostały zaprojektowane z myślą o odzwierciedleniu ich zainteresowań i osobowości. Każde z tych pomieszczeń, stanowiących swoiste królestwo młodzieńczej wyobraźni, zostało tak zaaranżowane, aby nie przyćmić pięknego widoku na klif, który roztacza się z okien. Dzięki temu dzieci mają idealne tło, sprzyjające zarówno nauce, jak i zabawie.
Projekt wnętrza kładzie duży nacisk na wykorzystanie naturalnych materiałów. Fornir użyty w meblach sypialni – czeczota bukowa – to materiał wymagający, ale o niezwykłej urodzie, nawiązujący do koloru i faktury wysuszonego drewna porwanego przez morze. Dodatkowo, piękna ściana z forniru dębowego nad wanną, stanowi tło dla artystycznych doznań, tworząc spójną, harmonijną przestrzeń.
projekt: Indesign Aneta Bańkowska-Karteczka
styling: Eliza Mrozińska
zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Eklektyzm | Minimalizm | Polecane | Gdańsk | whiteMAD na Instagramie