ATUT Architektura Wnętrz

Mieszkanie na warszawskim Żoliborzu od ATUT Architektura Wnętrz

Mieszkanie o powierzchni 45 m² na warszawskim Żoliborzu zostało zaprojektowane przez Małgorzatę Gastoł i Kaję Kowalską (ATUT Architektura Wnętrz). Zdjęcia wykonała pracownia Kąty Proste.

Kolor odgrywa w pomieszczeniu bardzo istotną rolę: buduje nastrój, definiuje charakter, a przede wszystkim oddziałuje na użytkownika. Właścicielka mieszkania miała jedno marzenie dotyczące projektu: zielony narożnik. W koncepcji zastosowano elegancki, szmaragdowy odcień zieleni, który pokrywa nie tylko upragnioną sofę, lecz także krzesła w jadalni oraz tapicerowane wezgłowie w sypialni. Połączenie zieleni z naturalnym odcieniem dębowego drewna, gołębią szarością, akcentami czerni oraz miedzianą “biżuterią” czyni z mieszkania oazę spokoju i wyciszenia.  


Charakterystycznym elementem są odważne plamy czerni. Choć w pierwszym skojarzeniu czerń może budzić obawę przed zaciemnieniem przestrzeni, to nie zapominajmy, że jest to barwa niezwykle elegancka i ponadczasowa. Jej zastosowanie w projekcie niewielkiej łazienki na płaszczyźnie jednej ściany w otoczeniu kontrastujących, jasnych kolorów stworzyło optyczną głębię, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe.

Kolekcja małych, czarnych kwadracików o oryginalnej strukturze tworzy efektowną, trójwymiarową mozaikę podkreśloną grą światła i cienia. Szyku dodaje oryginalna, miedziana armatura, a przytulności – dębowe elementy. 

Z uwagi na niewielki metraż mieszkania sypialnia pełni również funkcję garderoby. Zaprojektowano w niej pojemne zabudowy meblowe z miejscem na przechowywanie ubrań, książek oraz innych domowych niezbędników. Jedną z szafek nocnych zastąpił przytulny kącik dla czworonożnego pupila – to także jego sypialnia. Ściana naprzeciwko strefy wypoczynku została podkreślona poprzez kompozycję geometrycznych kształtów, która w oryginalny sposób dynamizuje pomieszczenie. 

Przestrzeń, kolor, surowe materiały, meble z duszą oraz stylowe dodatki – wszystko to tworzy nietuzinkową aranżację łączącą w sobie piękno i funkcjonalność. Zaprojektowane mieszkanie jest syntezą nieśmiertelnego stylu industrialnego, ponadczasowego, skandynawskiego designu oraz elegancji charakterystycznej dla art déco. 

O architektach: 
ATUT Architektura Wnętrz to pracownia projektowa prowadzona przez Małgorzatę Gastoł i Kaję Kowalską – absolwentki wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Małgorzata Gastoł –  Jestem absolwentką wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz współtwórcą ATUTu. We wnętrzach stawiam na ponadczasowość, naturalność i jedność kompozycji. Ważnym aspektem projektu jest dla mnie geometria. Szczególnie upodobałam sobie obłe, morficzne kształty, które stanowią nieodłączną część moich rysunków koncepcyjnych. Prócz sztuki i projektowania moją niegasnącą pasją jest muzyka poważna i gra na fortepianie. Jestem także molem książkowym z niegasnącym apetytem na literaturę fantasy, powieści Charlesa Dickensa oraz ludowe baśnie i legendy. Uwielbiam długie spacery, intensywne treningi siłowe oraz egzotyczne podróże. Dzień uważam za nieudany bez przynajmniej jednego kubka aromatycznej, parującej kawy z pianką.

Maja Kowalska  – W 2020 roku zostałam magistrem sztuki kończąc warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Każdy projekt zaczynam od najprostszych koncepcji, w myśl modernistycznej idei – mniej znaczy więcej. Dzięki temu powstają optymalne rozwiązania pod względem formy oraz funkcjonalności. Szczególnie interesuje mnie zagadnienie koloru i jego wpływ na budowanie przestrzeni oraz psychikę użytkownika. Moją dodatkową kreatywną pasją jest projektowanie grafiki użytkowej. Lubię także eksperymenty z kolorowym makijażem, który pomaga mi wyrazić siebie. Uwielbiam przyrodę – zwierzęta, rośliny i góry. Na co dzień jestem żoną oraz hodowcą stale powiększającej się gromadki roślin zielonych, które są sercem mojego domu.

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie | Warszawa

źródło: ATUT Architektura Wnętrz / https://www.atut-aw.pl/
zdjęcia: Kąty Proste / https://www.katyproste.pl/