Aula Leopoldyńska we Wrocławiu jest jak nowa. Odnawiali ją sześć lat

Nad jej renowacją pracowało ponad stu konserwatorów. Aula Leopoldyńska we Wrocławiu została dokładnie odnowiona. Prace naprawcze trwały sześć lat, jednak warto było czekać!

Aula Leopoldyńska to reprezentacyjna sala w głównym budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Po trwającym sześć lat remoncie aula została otwarta. Specjaliści pracowali w auli, której historia sięga XVIII wieku, kiedy została zbudowana dla cesarza Leopolda I. Dziś śmiało można ją uznać za jedną z najpiękniejszych sal barokowych na świecie.

Konserwatorzy nie mieli łatwego zadania. Ostatni raz aula była remontowana w latach 70. XX wieku. Ówcześnie nie przestrzegano oryginalnych założeń, dlatego teraz eksperci musieli dokładnie sprawdzać, czy któryś z fragmentów dekoracji nie jest “naleciałością” z prac w latach 70. Celem było odtworzenie oryginalnego wyglądu auli.

Te konserwacje raczej psuły oryginalny efekt. Nie widzieć czemu wychodzili z założenia, że aula ma być ciemna i nie czyścili malowideł. Dopiero teraz wnętrze jest jasne, czyste, pełne blasku i moim zdaniem najbliższe oryginalnemu wizerunkowi w sensie kolorystyki i nastroju – czytamy wypowiedź doktora Łukasza Krzywki na stronie wroclaw.pl.


Przestrzeń nad audytorium zdobi wielki, alegoryczny fresk ilustrujący apoteozę Mądrości Bożej, źródła wszelkiej wiedzy oraz personifikacje ówczesnych nauk i sztuk. Mniejsze freski w licznych wnękach okiennych przedstawiają starożytnych i nowożytnych (do XVII wieku) uczonych. Na ścianie wisi szesnaście portretów osób zasłużonych dla zakonu jezuitów oraz w pierwszych etapach budowy i działania uczelni.

Co ciekawe, podczas prac okazało się, że aż 30 procent powierzchni malowideł to przeróbki i przemalowania. Na szczęście udało się dokładnie odnowić freski, sztukaterie, elementy podium wraz z rzeźbami oraz empory. Sala zyskała też nowe okna, loże i ławki. Renowacji poddano też zdobiące salę obrazy.

Jednak to nie jest koniec prac. W kolejnym etapie odnowiona ma zostać posadzka. W sumie remont pochłonął 7 mln zł. Prace były dofinansowane z budżetu miasta Wrocławia kwotą 4 mln 540 tys. zł.

Czytaj też: Renowacja | Wrocław | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Uniwersytet Wrocławski, wroclaw.pl