Autonomiczne pojazdy zamiast autobusów. To projekt Daniela Czyszczonia

Są małe, ale pozwalają na sprawny przewóz pasażerów. Autonomiczne pojazdy zaprojektował Daniel Czyszczoń w ramach konkursu Dezeen Future Mobility Competition. Jego projekt trafił do finału.

Projekt o nazwie Flowee zakłada stworzenie systemu komunikacji, który oparty jest o sieć niewielkich pojazdów poruszających się bez kierowcy. Autonomiczne pojazdy na pokład mogą zabrać do 14 pasażerów. Całość działa niczym koło zębate – pojazdy pracują jak jeden mechanizm. Poszczególne linie nakładają się na siebie, umożliwiając sprawną przesiadkę i dotarcie do celu – trasy pojazdów mają biec po niedużych okręgach w obrębie jednej dzielnicy. Sposób działania systemu widać na filmie, który publikujemy w galerii.

Daniel Czyszczon przygotował koncepcyjny projekt z myślą o Krakowie, wskazując, że w dużych miastach trudno jest przewidzieć, gdzie wystąpi największe zatłoczenie, a do powstania korków wystarczy niewielkie zwiększenie ruchu samochodów. Wpływa to na opóźnienia pojazdów komunikacji miejskiej co zmniejsza ich atrakcyjność.

Flowee może pomóc społeczności dostać się do najbliższych miejsc, zwiększając znaczenie lokalnej społeczności i przedsiębiorczości – opisuje Daniel Czyszczoń.

Pojazdy mają owalny kształt i zostały mocno przeszklone. Wejście do środka jest możliwe przez dwuskrzydłowe drzwi umieszczone po obu stronach. Zaokrąglone ściany są minimalistyczne i przezroczyste, dzięki czemu podróżni mogą obserwować całą trasę, niezależnie czy zajmują miejsce siedzące czy stojące.

źródło: Daniel Czyszczoń

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Polscy projektanci | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie