dom na skarpie

Dom na stromej skarpie. Wygląda, jakby unosił się w powietrzu

Dom na skarpie położony jest u podnóża wulkanicznego pasma górskiego Yatsugatake. Zaprojektowała go grupa japońskich projektantów z grupy Yuko Sano we współpracy ze studiem architektonicznym Kidosaki Architects Studio. Nowoczesna forma budynku i genialne widoki to nie jedyne jego atuty.

Umiejscowiony na zboczu góry, w prefekturze Nagano budynek powstał w 2012 roku i do dziś zachwyca swoją prostotą, elegancją oraz widokami, których zapewnia doskonała lokalizacja.

Właściciel posiadłości poświęcił wiele lat i pokonał tysiące kilometrów, aby znaleźć idealne miejsce na swoją rezydencję. Zdecydował się na parcelę w miejscowości Tateshina, tłumacząc swój wybór pejzażem, którego pozazdrościć może każdy. Zadaniem projektantów było nie tylko sprostanie wymaganiom narzuconym przez inwestora, lecz także dopasowanie architektury obiektu do otoczenia. Ideą pozwalającą zachować spójność konstrukcji, prostotę bryły, ale także horyzontalne zorientowanie było zawieszenie części budynku na dwóch stalowych dźwigarach. Dzięki temu dom pomimo tego, że jest na skarpie, zdaje się unosić w powietrzu. Architektom udało się więc stworzyć efekt lewitacji, ale jednocześnie umożliwiło tradycyjny, prosty dojazd właścicieli do budynku – główna część została umiejscowiona w tradycyjny sposób na solidnym fundamencie.dom na skarpie


Elewacja budynku wykonana została z kamiennych płyt. Sporą powierzchnie zajmują jednak podniesiona podłoga oraz dach. Ten ostatni od wewnętrznej części pokryty został drewnem, które nawiązuje do otoczenia.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Japonia

 

zdjęcia: 45g Photography (www.45g.jp)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły