Balkony z widokiem na ścianę. Tak budują w Szczecinie!

Nietypowe balkony z widokiem na ścianę znajdują się w budynku należącym do Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Takich konstrukcji jest w mieście więcej.

Choć blok zbudowano już w 2008 roku, dopiero niedawno zyskał sławę za sprawą dziwnych balkonów. Budynki powstały w dużej bliskości, jeden obok drugiego, pomiędzy nimi umieszczono balkony, które konstrukcyjnie przymocowane są tylko do jednego z nich – sprawiają wrażenie jakby miały być “normalnymi balkonami”, ale kilka centymetrów obok barierek wyrósł kolejny blok. Tak zbudowanych pionów balkonowych jest tutaj kilka. Jedne mają metr głębokości, inne około 150 cm.

Osiedle Przy Parku zbudowane zostało w 2008 roku przy ulicach Jacka Malczewskiego, Parkowej i Jana Chryzostoma Paska. W sumie powstało tu 238 mieszkań. Budynki mają cztery i pięć kondygnacji. Osiedle zostało zaprojektowane w znacznej mierze jako podwieszone. Powstałe prześwity miały wizualnie zespolić budynki z położonym obok parkiem.

Dzięki dużym drewnianym oknom i balkonom mieszkania są jasne i słoneczne, z widokiem na otaczającą osiedle zieleń. Poza drewnianą stolarką okienną, w standardzie znajdują się wzmocnione drzwi wejściowe. Budynki są ocieplone. Osiedle dysponuje placem zabaw, zielonymi nasadzeniami i parkingiem – czytamy opis osiedla na stronie szczecińskiego TBS.


Krzysztof Jabłonowski w swojej publikacji dla Konkret24.tvn24.pl zamieścił wypowiedź Grażyny Szotkowskiej, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Szczecinie, która mówiła, że: “To nie jest klasyczny balkon i dlatego to wzbudza emocje. To jest forma łącznika pomiędzy jednym budynkiem a drugim. Jest z niego widok tylko na prawo i lewo”. Jak dodała prezes, balkony w takiej formie są dodatkową przestrzenią dla mieszkańców, a wnętrza są dobrze doświetlone – w narożnikach pokojów, z których jest wyjście na balkony znajdują się duże okna. Projekt osiedla powstał w pracowni Dedeco.

Czy jednak chcielibyście mieć z salonu widok na ścianę sąsiedniego bloku?

Czytaj też: Ciekawostki | Archialert | Szczecin | whiteMAD na Instagramie

źródło: STBS, Konkret24, fot. Piotr Suchecki