Bar z winami Autentista. Powstał w kamienicy na starym mieście

Bar Autentista znajduje się w Pradze. Jego wnętrze zaprojektowali architekci Katarína Varsová oraz Jan Roučka z pracowni FormaFatal.

Zadaniem architektów było przekształcenie wnętrza starego mieszkania w Pradze w przytulne miejsce, w którym goście celebrować będą smak wina. Inwestorzy Bogdan Trojak oraz Antonín Suchánek chcieli otrzymać miejsce o oryginalnej atmosferze, które będzie podkreślać wyjątkowość tego trunku. Dlatego pomysł był taki, aby powstał bar równie luksusowy co butelki najlepszego wina, ale jednocześnie był prosty i naturalny, ponieważ taka jest rzeczywistość produkcji wina.

Z definicji wino naturalne powinno być produkowane bez dodatkowych składników i z poszanowaniem natury. Podobnie projekt baru pozostaje zgodny z zasadami pracy przyjętymi dawno temu przez studio FormaFatal. Dlatego wszystkie materiały są pozostawione w oryginalnej i czystej formie – tłumaczą architekci.bar Autentista


Bar Autentista zaprojektowano tak, aby niczego nie ukrywać. Goście mogą zobaczyć prefabrykowane sekcje stalowe, które pokryła patyna – w efekcie lokal cały lśni, a wchodząc do środka można odbyć podróż w czasie. Patyna na ścianach podkreśla więc powiew historii, ma przyjemny i zaciemniony klimat. To samo dotyczy lamp LED, które dyskretnie podkreślają kontury sklepień i całego wnętrza ciepłym światłem. Kształt nietypowych lamp na ścianach przypomina kieliszek świeżo nalanego wina. Teraz czas na największą atrakcję – żyrandole Moooi Meshmatic, które umieszczono w centralnej części. Szklany żyrandol przypomina tutaj dzieło sztuki.

Dodatkową ciekawostką jest lada baru, która została wykończona granatowym tworzywem. Architekci zaproponowali, aby zamieścić na niej symboliczne gwiazdy, które układają się w konkretne gwiazdozbiory. Ten ostatni element zaprojektował artysta Janko Dočekal.

Czytaj też: Czechy | Bar  | Wnętrza | Restauracja  | Renowacja

fot. BoysPlayNice  (www.boysplaynice.com)