Barnhouse, czyli historia w nowoczesnej oprawie

Studio architektoniczne Aatvos stanęło przed trudnym zadaniem przebudowy istniejącego już od wielu lat domu, który odzwierciedlałby ducha współczesności. Znajduje się on w miasteczku Donderen  w północnej Holandii. Co jest w nim takiego wyjątkowego?

Architekci musieli uwzględnić historię i charakterystykę terenu podczas projektowaniu nowej struktury. Była to podstawowa prośba właścicieli, którzy chcieli mieszkać zgodnie ze standardami współczesnego budownictwa, ale jednocześnie pragnęli otaczać się przeszłością. Dom posiada więc klasyczny kształt, który nawiązuje do formy gospodarstw wiejskich regionu.

Projektanci Barnhouse przy realizacji projektu postanowili użyć lokalnych i niedrogich materiałów. Zatrzymali wygląd i układ istniejącego budynku, dający przestronne oraz funkcjonalne wnętrza. Oryginalna elewacja wykonana została z drewnianych listew zapewniających poczucie prywatności oraz możliwość regulacji światła, które wpada do pomieszczeń przez duże, przeszklone powierzchnie.

Barnhouse
Barnhouse – dom jak nowoczesna stodoła

Na zewnątrz domu znajduje się przestronny ogród z dużym drewnianym tarasem oraz odkrytym basenem. Przeszklenia od strony ogrodu również zostały ozdobione charakterystycznymi żaluzjami. Dzięki nim  łatwiej jest utrzymać w budynku chłód latem.

Wystrój wnętrz nieco odbiega od zewnętrznego charakteru budynku. Architekci zaprojektowali pomieszczenia tak, aby odpowiadały potrzebom mieszkańców. W efekcie powstała kolorowa i jasna przestrzeń, w której domownicy mogą oddawać się swoim ulubionym zajęciom.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Holandia | Metamorfoza

źródło: Biuro architektoniczne AATVOS (aatvos.com)