Barok w skandynawskiej wersji? Oto nowa lampa od Nordic Tales!

Swoim nowym projektem – lampą Bright Barocco – marka Nordic Tales składa hołd stylowi bardzo odległemu od skandynawskiego, w którym piękne było to, co bogate, nieokiełznane i zaskakujące.

Nordic Tales, duński brand tworzący oświetlenie i meble w oparciu o tradycje północnoeuropejskiego designu, nawiązał już kiedyś w podobny sposób do dziejów sztuki. Lampa Modeco otrzymała nazwę od dwóch stylów: modernizmu i art deco, co symbolizowało przejście marki od projektów bardzo oszczędnych, nieledwie surowych, do swobodniejszych rozwiązań i bogatszych form. Wciąż jedna owo bogactwo ograniczało się do błyszczącego detalu oraz delikatnego żłobkowania na powierzchni szkła. W swojej nowej propozycji Nordic Tales idzie o krok dalej…

Klosz jak perła

Lampa sufitowa Barocco swoje imię wzięła oczywiście od nazwy epoki baroku, ta z kolei – od włoskiego słowa barocco, którym określano perły o nieregularnych kształtach. Klosz Nordic Tales to jednak bardzo oryginalna, bo skandynawska, recepcja barokowej stylistyki i wrażliwości. Forma wyjściowa jest prosta, oszczędna: jest to kula z mlecznego szkła, powstała w procesie dmuchania (wszystkie zresztą elementy lampy wykonane zostały metodami rzemieślniczymi). Klosz sprawia jednak wrażenie, jakby zastygł w procesie formowania, niedokończony – albo właśnie na takim etapie uznany za gotowy przez kapryśnego artystę. Szkło wydaje się jeszcze na wpół płynne, nierówności na jego powierzchni zdają się mówić: oto przedmiot doskonale niedoskonały, oto rzecz niepowtarzalna. Rzeczywiście, nie ma i nie będzie dwóch identycznych kloszy Bright Barocco (co zresztą zostaje potwierdzone dołączonym do produktu certyfikatem).

nordic tales


Szklaną kulę wieńczy detal z litego mosiądzu, który będzie starzał się, pokrywał patyną, zmieniał (znów – w sposób niepowtarzalny i nieprzewidywalny). Całość zawieszona jest na czarnym lub kremowym przewodzie.

Lampa, która świeci i zdobi

Ten niezwykły przedmiot nie tylko zachwyca kształtem i detalem, lecz także miękkim, chociaż jasnym światłem. Znakomicie sprawdzi się w domu, w hotelu, restauracji albo kawiarni. Jako wspólne dziecko stylów skandynawskiego i barokowego, lampa Bright Barocco będzie pasowała i do pomieszczeń oszczędnie zaaranżowanych naturalnymi materiałami, jak drewno, płótno, skóra, i do wnętrz w stylu glamour, pełnych złota, aksamitu i wzorzystych tkanin. Mleczny klosz łagodnie rozświetli kamienny albo szklany blat stołu, w nieoczywisty sposób zgra się ze ścianą z kamieni lub cegieł, pokaże swoje odbicie w bogato oprawionym lustrze. Niepowtarzalność i nieoczywistość tego projektu wprowadzi ożywienie w poukładany, chłodny styl industrialny. Lampa Bright Barocco, gdziekolwiek się pojawi, wywoła zainteresowanie i zachwyt. Oto koncept na miarę twórców epoki baroku!

Jedynym dystrybutorem produktów Nordic Tales na Polskę jest sklep Pufa Design, www.pufadesign.pl. Showroom Pufa Design mieści się w Kołobrzegu przy ul. Bałtyckiej 31.

Czytaj też: Lampa | Meble | Naczynia | Ceramika

źródło: Pufadesign.pl