Przebudowa, jak i sam pałac wzbudzają sporo kontrowersji i to już od wielu lat. Właśnie ruszyła przebudowa i adaptacja historycznych elementów na hotel luksusowej marki Autograph Collection, która należy do sieci Marriott.

Pałac Branickich to późnobarokowy, wspaniały gmach, który ma za sobą interesującą i burzliwą historię. Pałac wybudowano w latach 40. XVIII wieku dla Jana Klemensa Branickiego między ulicami Miodową, a Podwalem, w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiego barbakanu. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w całej Warszawie. Pałac został przebudowany w XIX wieku, a podczas działań wojennych w latach 1939-1944 został niemal doszczętnie zniszczony.

Po wojnie pałac należał do Franciszka Salezego Potockiego. Dopiero po 1949 roku został znacjonalizowany i odbudowany przez państwo. w roku 1990 budynek został przejęty przez samorząd, a od 2003 roku swój gabinet miał w nim Lech Kaczyński pełniący wtedy funkcję Prezydenta Warszawy.

W 2008 roku sąd przyznał rację spadkobiercom Potockiego i nakazał zwrócenie mienia prawowitym właścicielom. Ci odsprzedali go włocławskiej spółce Budizol. Spółka planuje modernizacje pałacu i jego nieznaczną przebudowę, które są w pełni konsultowane z miejskim konserwatorem. Za przebudowę odpowiada pracownia JSK Architekci. 

Fakt modernizacji bardzo nas cieszy. Obecnie budynek nie należy do najładniejszych w okolicy. Powybijane okna, wspierany belami dach i pękające ściany straszą przechodniów. Elegancki niegdyś dziedziniec obecnie pełni funkcję parkingu dla samochodów, które znikną z niego po modernizacji. Zakończenie prac planowane jest na 2021 rok.