Barwne zwierzęta na kubkach z Ćmielowa. Zaprojektował je Józef Wilkoń!

Józef Wilkoń to jeden z najsłynniejszych polskich ilustratorów. Z jego twórczością (choć często może i nieświadomie) miało do czynienia wielu z nas. Artysta słynie bowiem z ilustracji do bajek i książek dla dzieci. 93-letni twórca w ostatnim czasie przygotował jednak specjalną kolekcję autorskich ilustracji, które znalazły się na porcelanowych kubkach z Ćmielowa. Można na nich zobaczyć wizerunki zwierząt namalowane przez twórcę, którego uwielbiają nawet Japończycy. I chcą poświęcić mu własne muzeum!

Artysta w ostatnich miesiącach pracował nad przygotowaniem ilustracji, które trafiły na specjalną serię porcelanowych kubków produkowanych przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Niebawem pojawią się także na filiżankach.

“Oryginalny styl artystyczny Józefa Wilkonia jest zauważalny dzięki swoistej kresce, indywidualnym środkom wyrazu oraz malarskości przedstawienia. Jego ilustracje odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną oraz graficzną dyscypliną. Autora cechuje unikatowa umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia za pomocą kilku ruchów pędzla lub pióra. Twórca najczęściej przedstawia zwierzęta oraz przyrodę, pracując szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Wilkonia rzadko kiedy zaciekawia człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku” – opisuje na swojej stronie internetowej Fabryka AS Ćmielów.

Jak twórca opisywał własny proces twórczy i to, jak powstają jego ilustracje? “Bardzo prosto, jeśli się wie i umie parę rzeczy” – można przeczytać na stronie Wydawnictwa Media Rodzina, nakładem którego ukazywały się publikację dla dzieci i młodzieży z ilustracjami Wilkonia. “Najpierw trzeba wiedzieć, jak wygląda to wszystko, co chce się namalować: człowiek, ryba, ptak, liść czy zwierzę. Później wiedzieć, jak to się porusza, wszystko, co biega, pełza, pływa i lata. Dla wielu to już koniec edukacji. Niektórzy jednak idą dalej, potrafią namalować porę dnia, księżyc, żeby świecił, ptaka, żeby śpiewał, potrafią nawet namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet zapach i smak owoców. Jeżeli się to wszystko umie, trzeba na koniec wiedzieć, co robić, żeby tekst i ilustracja uzupełniały się wzajemnie, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach.”

Natchnieniem dla Wilkonia jest przede wszystkim natura: malownicze krajobrazy i zagadkowy świat zwierząt, wśród których dorastał. “Tym fascynacjom i osobistej pasji twórca potrafi nadać uniwersalną formę” – opisuje Fabryka AS Ćmielów.


 

Działalność artystyczna Wilkonia jest jednak bardziej wszechstronna. To także utalentowany rzeźbiarz i autor scenografii. A także malarz, wszak Józef Wilkoń studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest autorem ilustracji i szaty graficznej do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu pięciu wydanych za granicą. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje pocztówki, kalendarze oraz inne formy graficzne. Miał wiele wystaw autorskich oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Był gościem specjalnym 50. Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, największej tego rodzaju imprezy na świecie.

Józef Wilkoń to także laureat wielu prestiżowych, krajowych i zagranicznych nagród artystycznych, np. w Lipsku, Buenos Aires, Düsseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil, Barcelonie. “Japończycy zafascynowani twórczością Wilkonia, zamierzają wznieść muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję bajecznych i pełnych uroku dzieł malarza” – opisuje Wydawnictwo Media Rodzina.

Tekst: Tomasz Kobylański, na podstawie materiałów AS Ćmielów i Wydawnictwa Media Rodzina. 

Zdjęcia: materiały AS Ćmielów i Wydawnictwa Media Rodzina

Zobacz również: Ceramika | Grafika | Zwierzęta | Polscy projektanci | Malarstwo