Basen ze złota. Takie rzeczy tylko w Szwajcarii

Szwajcaria to od lat synonim złota, innowacyjności i najwyższej jakości. Nic więc dziwnego, że przygotowując się do modernizacji basenu w Uster od początku postawiono na rozwiązanie nie tylko designerskie, ale bardzo zaawansowane technicznie.

Projektanci z pracowni K+L Architekten oraz władze miejskie, które były inwestorem stwierdzili, że złoty basen to jest to, czym chcą zaskoczyć mieszkańców i świat designerów wnętrz. Całą powierzchnię stropu pokryto więc metalowymi panelami sufitowymi w kolorze złota.

Taki rozmach zwraca uwagę. Złoty sufit nie tylko połyskuje jak promienie słońca. Jego płaszczyzna nie jest równa, poszczególne panele są położone wyżej lub niżej, co daje efekt falowania, jak poruszająca się tafla wody, gdy w basenie pływają użytkownicy – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt 
i manager ds. wsparcia technicznego w firmie Armstrong, która dostarczyła metalowe sufity do obiektu.

Jak uzyskano efekt złota na suficie? Wyzwanie było spore, gdyż strefy mokre jak baseny wymagają specjalistycznych rozwiązań odpornych na wilgoć. Jednocześnie inwestor chciał postawić ma materiały trwałe – wybór padł więc naturalnie na sufity metalowe. Architekci i eksperci Armstrong wspólnie wybrali trwałe sufity wykonane z aluminium odpornego na korozję i słoną wodę, które stosowane jest m.in. w przemyśle stoczniowym. Kolejnym krokiem był odpowiedni dobór powłoki kolorystycznej – zastosowano certyfikowane metaliczne pokrycie w kolorystyce złota i alpejskiej bieli.

Nad całą powierzchnią 50 metrowego basenu olimpijskiego i powierzchni sąsiadującej z niecką basenową zawisło w sumie 1,5 tys. mkw. złotych płyt. W części kompleksu z basenem rekreacyjnym zastosowano z kolei białe płyty metalowe. Wszystkie sufity, by poprawić akustykę wnętrz – która 
na basenach jest szczególnie męcząca z uwagi na obijanie dźwięków od wody i twardych powierzchni ścian 
oraz podłóg – mają specjalną perforację charakterystyczną dla sufitów Armstrong i dodatkowo akustyczny wkład mineralny, który pochłania hałas.

Basen po rozbudowie i gruntownej modernizacji jest obecnie jednym 
z najbardziej zaawansowanych technologicznie krytych basenów 
w Szwajcarii.

Fot. Armstrong