Bastion Królik to fragment XVII-wiecznych fortyfikacji leżących na terenie Gdańska. Jest to wyjątkowo cenny zarówno historycznie, jak i architektonicznie teren. Jest to też jeden z czternastu bastionów typu staroholenderskiego, którymi obwarowano dookolnie Gdańsk w latach 1622-1636 oraz jeden z pięciu tego typu obiektów istniejących w Gdańsku do dziś. Niebawem część zabytkowych nieruchomości zostanie wyremontowanych.
Dziewięć budynków mieszkalnych przy ul. Reduta Dzik, zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości, doczeka się kapitalnego remontu. Wstępnie, początek prac planowany jest na połowę 2025 r. Obiekty objęte gruntowną renowacją, pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Remont obejmie budynki stojące przy ulicy Reduta Dzik pod adresami: 1, 2, 3, 4, 4a, 5, 6, 6a oraz 7.
Bastion Królik – I etap
Obecnie, firma wyłoniona w przetargu przez Gdańskie Nieruchomości, przygotowuje dokumentację projektową inwestycji.
– Wartość umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej wynosi niespełna 870 tysięcy złotych brutto. Kosztorys całej inwestycji będzie znany w II etapie – informuje Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości.
Przybliżony termin rozpoczęcia realizacji prac budowlanych w obiektach przy ul. Reduta Dzik to połowa 2025 roku. Projekt zakłada zachowanie większości lokali mieszkalnych. Docelowo, będą to 32 lokale mieszkalne oraz cztery lokale usługowe. Te ostatnie znajdą się w budynkach nr 3, 4a oraz 6.
Osiedle budynków przy ul. Reduta Dzik objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Obiekty znajdują się na terenie Bastionu Królik, który oprócz bastionów Miś, Wilk, Wyskok i Żubr, zlokalizowane są na obszarze chronionego układu urbanistycznego Gdańska. Ponadto, zarządzeniem prezydenta RP z 1994 r. ta część miasta jako położona w zasięgu XVII-wiecznych obwarowań została uznana za Pomnik Historii.
Bastion Królik to nie jedyny zabytkowy obiekt, który jest obecnie remontowany w Gdańsku. Miasto od lat inwestuje w renowacje zabytkowych obiektów. Więcej metamorfoz budynków znajdziecie TUTAJ!
źródło: UM Gdańsk / www.gdansk.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk | whiteMAD na Instagramie