Baza łodzi podwodnych w Bordeaux

Baza łodzi podwodnych w Bordeaux zmieniła się w centrum sztuki. 

Opuszczone bunkry, doki, bazy wojskowe, czy poligony kryją w sobie niezwykły potencjał. Obiekty, które wcześniej były niedostępne dla cywili, dziś zmieniają się w tętniące życiem miejsca spotkań mieszkańców. Baza łodzi podwodnych w Bordeaux jest tego dobrym przykładem. Olbrzymi kompleks portowy już niedługo zmieni się w interaktywne centrum sztuki. 

Baza łodzi podwodnych w Bordeaux zaczęto budować w 1941 roku. Obiekt wojskowy budowało ponad 6500 robotników i wolontariuszy z pięciu krajów, dzięki czemu budowa zakończyła się zaledwie półtora roku po rozpoczęciu prac. Mierząca ponad 234 metry długości i 160 metrów szerokości baza wyposażona była w doki mogące obsłużyć 15 sporych łodzi podwodnych.Po ataku Niemiec na Francję podczas II wojny światowej, baza trafiła w ręce nazistów, którzy wykorzystali ją do przechowywania i remontowania u-botów. Francuzi odzyskali bazę w 1944 roku, gdy Niemcy opuścili miasto. Warto również dodać, że do wybudowanie bazy łodzi podwodnych w Bordeaux zużyto ponad 600.000 metrów sześciennych betonu, co sprawia że rozbiórka obiektu byłaby wyjątkowo trudna i kosztowna.

Właśnie dlatego postanowiono, że baza łodzi podwodnych w Bordeaux nie zostanie zniszczona, ani rozebrana. Przez wiele lat szukano inwestora, który zaproponuje przearanżowanie obiektu na nowe cele. Udało się to stosunkowo niedawno za sprawą lokalnych kuratorów sztuki, a także fundacji wspierającej rozwój kultury Culturspace, która włożyła w projekt 10 milionów euro. Inwestorzy i artyści zaproponowali, by baza zmieniła się w interaktywne centrum sztuki, które przyciągnie do portu mieszkańców i turystów. Interaktywne centrum sztuki ma pokazywać bogactwo kulturowe i technologiczne regionu i miasta, a łączna powierzchnia wystawiennicza obiektu ma przekroczyć 41.000 metrów kwadratowych. Otwarcie planowane jest na kwiecień 2020 roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj! 

źródło: http://www.bassins-lumieres.com