Bazar Różyckiego zostanie przebudowany. Prace właśnie ruszyły

Projekt przebudowy Bazaru Różyckiego w Warszawie przygotował arch. Roman Tomecki z pracowni OCA Architekci.

Bazar Różyckiego w Warszawie to jedno z najdłużej istniejących miejsc, w którym warszawiacy mogli robić zakupy już w 1882 r. Właścicielem bazaru był Julian Różycki i teren utrzymuje funkcje handlowe do dziś. Jego stan pozostawia jednak wiele do życzenia, dlatego konieczny jest remont, który właśnie się rozpoczął. Co istotne, przebudowa została podzielona na kilka etapów, dzięki czemu handel będzie tam trwać nieprzerwanie.

Głównym założeniem architektów było stworzenie obiektu dla handlu i usług, zachowując koloryt i lokalny charakter Bazaru Różyckiego. Projektując nowe pawilony handlowe architekci chcą wprowadzić ład i współczesny standard, który da szansę kupcom i mieszkańcom wygodniejsze korzystanie z handlu. Projektantom przyświecało stworzenie czytelnego i prostego układu urbanistycznego, atrakcyjnej formy architektonicznej pawilonów i małej architektury.

Przebudowany Bazar skomunikowany będzie z ulicą Targową. Wejście na teren bazaru możliwe będzie przez ul. Towarową oraz przez ul. Brzeską. W sumie na terenie bazaru zlokalizowane zostaną 42 pawilony handlowe, których powierzchnia wyniesie od 5 m kw. do 15 m kw. Ponadto na terenie bazaru zlokalizowany będzie pawilon sanitarny, administracyjny, ochrony oraz śmietnik. 

Ciekawostką jest planowane stworzenie niewielkiego skweru z małym placem zabaw i powierzchnią do imprez latem. Będzie tu można organizować plenerowe pokazy filmów, organizować spektakle i inne aktywności kulturalne. Architekci przewidują też nowe nasadzenia drzew.

Do wszystkich pawilonów doprowadzona zostanie instalacja elektryczna oraz wodociągowa. W każdym z pawilonów będą umywalki. Pawilony handlowe oraz techniczne zaprojektowane zostały jako obiekty prefabrykowane, w szkieletowej konstrukcji stalowej z wypełnieniem ścian płytami warstwowymi i obłożone zostały blachą trapezową w kolorze chłodnej zieleni. Tarasy wykonane zostały z drewna świerkowego.

Każdy pawilon handlowy posiada w krótszej ścianie witrynę wraz z drzwiami wejściowymi. Na jednej ścianie bocznej zaprojektowana dostałą podnoszona witryna (wrota garażowe) umożliwiająca handel bezpośrednio z chodnika. Pawilony zgrupowane są po cztery sztuki o różnych powierzchniach.

Bazar Różyckiego
Bazar Różyckiego w Warszawie – projekt przebudowy

Przyjemniejsze będzie przemieszczanie się pomiędzy punktami handlowymi. Bazar Różyckiego wyłożony zostanie kostką betonową, pojawią się tam ławki oraz donice z roślinami. Dodatkowo projektanci planują instalację stojaków rowerowych ze stali.

Jak podzielone zostaną prace? Aby nie utrudnić handlu i zakupów przebudowa podzielona zostanie na dwa etapy. Kupcy lokali rozbieranych będą czasowo przeniesieni do istniejących (starych) pawilonów handlowych do czasu zakończenia etapu. W drugim etapie sytuacja będzie odwrotna – kupcy przeniosą się do nowych pawilonów, a w tym czasie metamorfozę przejdzie pozostała część Bazaru Różyckiego.

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Ciekawostki

źródło: OCA Architekci