Karoliny Halatek

“Beacon” – genialna rzeźba Karoliny Halatek na festiwalu światła w Rijadzie

“Beacon” to świetlna instalacja Karoliny Halatek, którą prezentowano na festiwalu światła i sztuki w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Jest to jedyna Polka, która znalazła się wśród kilkudziesięciu artystów z całego świata, którzy przygotowali świetlne dzieła na wydarzenie.

Festiwal światła i sztuki w Rijadzie trwa do 12 czerwca. Wydarzenie zostało podzielone na kilka części. Organizatorzy przygotowali instalacje miejskie, wystawę „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” i cykl aktywności miejskich dostępnych dla zwiedzających od 12 czerwca. W festiwalu wezmą udział międzynarodowe sławy, takie jak Daniel Buren, Carsten Höller, Ilya i Emilia Kabakov, Yayoi Kusama, Dan Flavin i Robert Wilson, a także polska artystka – Karolina Halatek.

Hasłem przewodnim festiwalu jest “Pod jednym niebem”. W wydarzeniu bierze udział ponad 60 artystów z najróżniejszych zakątków świata. Wśród zaproszonych artystów znajduje się jedna Polka – Karolina Halatek, która wykorzystuje światło jako centralne medium w swojej pracy. W Rijadzie zbudowano jej instalację “Beacon”.

Instalacja ma rzeźbiarską formę i zaprasza widzów do zanurzenia się w olśniewającym białym świetle. Powstał świetlny słup skierowany ku niebu, który zachęca do wejścia do środka. Instalacja symbolizuje łączność ziemskich wydarzeń z niebem. Dzieło ma monumentalny wymiar i działa jak latarnia morska oferując małą, intymną przestrzeń, do której można wejść, doświadczając dzieła od wewnątrz.

Karoliny Halatek


Festiwal Noor Riyadh to 33 miejskie instalacje obejmujące wszystkie formy sztuki świetlnej, między innymi rzeźby, projekcje, pokazy interaktywne, dzieła kinetyczne i immersyjne, rozproszone po całym mieście, aby przyciągać uwagę mieszkańców i gości oraz zapewnić im rozrywkę. Poza miejskimi instalacjami, wystawa zatytułowania „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” to największa retrospektywna wystawa prac świetlnych 30 artystów.

W ramach festiwalu zorganizowano również ponad 270 specjalnych aktywności, między innymi wycieczki, dyskusje, warsztaty, zajęcia rodzinne, czy pokazy filmowe i muzyczne, z których wiele jest dostępnych online, dzięki czemu festiwal może być oglądany przez szerszą publiczność także poza Rijadem i Arabią Saudyjską.

Halatek ze światłem pracuje od lat. Swoje dzieła postrzega jako katalizator doświadczenia. Instalacje Karoliny Halatek były już prezentowane między innymi w Daejeon Museum of Art (2019), Cloud Square, Laumeier Sculpture Park, St. Louis (2018); Terminal, Aufstiege Light Art Festival, Stuttgart (2016) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2014 roku.

Czytaj też: Ciekawostki | Kultura | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

źródło: Karolina Halatek