Będzie miał 1000 metrów wysokości. Są kolejne zdjęcia z budowy

Pomimo kilku opóźnień, a także chwilowym kryzysie związanym z rynkiem ropy naftowej, projekt Jeddah Tower pnie się w górę. Gdy budowa się zakończy, będzie najwyższą konstrukcją stworzoną przez człowieka i osiągnie równe 1000 metrów wysokości. 

Nazywana wcześniej Kingdom Tower, dziś oficjalnie już znana jako Jeddah Tower wieża, ma być zwieńczeniem arabskiej myśli technicznej i rozwoju. Zaprojektowana przez Adrian Smith + Gordon Gill Architecture będzie kosztować ponad 1,4 miliarda dolarów, co czyni ją jedną z najdroższych inwestycji na świecie. Jej zatrważająca wysokość ma wynieść 1000 metrów, co da jej pierwsze miejsce wśród wieżowców świata, przerastając obecnego lidera o 172 metry. 


Pomimo, że przy budowie Jeddah nie obyło się bez przesunięć terminów i wpadek, budynek wciąż rośnie w oczach, a każdego tygodnia powstają kolejne kondygnacje. Architekci, którzy odpowiadali za powstanie mierzącego 828 metrów Burj Khalifa zwracają uwagę, że projekt może nigdy się nie zakończyć, a inwestycja może okazać się największą klapą inwestycyjną Arabii Saudyjskiej. Dziwi ich fakt lokalizacji – wieżowiec ma powstać nie w Rijadzie, który jest stolicą, a w Jeddah, nadmorskim kurortem nad Morzem Czarnym, mieszczącym się w prowincji Mekka. W drugiej kolejności zaznaczają uzleżnienie inwestycji od wahań cen ropy naftowej, poprzednie wielkie tąpnięcia cen, niemal całkowicie wstrzymały prace nad wieżowcem.


Niemniej jednak wieżowiec robi olbrzymie wrażenie, będzie zdecydowanym liderem pod wieloma względami, jednak z pewnością, zostanie zapamiętany jako pierwszy wieżowiec, który przekroczył kilometr wysokości.