Tak będzie wyglądać Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest film i nowe wizualizacje!

Warszawska Cytadela już za kilak lat stanie się jednym z największych kompleksów muzealnych w Europie. Na otoczonym murem terenie powstanie między innymi Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskie, Muzeum X Pawilonu, a także Muzeum Wojska Polskiego, które chcielibyśmy Wam przybliżyć.

Dawna forteca ma zmienić się niedługo w tętniącą życiem dzielnicą kulturową, która powróci w ręce warszawiaków po blisku 300 latach obecności wojskowej w Cytadeli. Projekt budowy kompleksu muzeów całkowicie odmieni wizerunek wzgórz żoliborskich, które staną się unikatem nie tylko na skalę kraju, ale i całej Europy.

https://www.youtube.com/watch?v=lQIoaAQIr5Y&t=192s

Budynek warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego stanie w rejonie dawnych koszar Gwardii Pieszej Koronnej na stołecznej Cytadeli. Dominantą architektoniczną jest odtworzony plac Gwardii, pełniący funkcje reprezentacyjne. Przestrzeń placu poprzez posadzkę jest zintegrowana z holem muzeum. Sąsiadujący park również został wpleciony w opowieść o wojsku rozpoczętą w muzeum.

Zaadaptowanie istniejących obiektów zabytkowych oraz różnego rodzaju zagospodarowanie terenu w postaci ekspozycji plenerowych, amfiteatru i placu zabaw dla dzieci, miało w swej intencji stworzenie parku kulturowego, którego wątkiem przewodnim jest historia i współczesność Wojska Polskiego. Ekspozycję stałą oraz wystawy czasowe rozplanowano na trzech piętrach gmachu. Znajdą się tam również różne funkcje uzupełniające tj. magazyny, pracownie konserwatorów, biura, biblioteka, zespół sal konferencyjnych z audytorium oraz zaplecze gastronomiczne.

W pawilonach wystawowych zamykających plac od strony północnej i południowej znajdować się będzie ekspozycja wielkogabarytowych maszyn, pojazdów i samolotów wojskowych.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły