Belgijski dom VDV zaskakuje kształtem i elewacją

Grupa architektów Graux & BAEYENS zaprojektowała dom o nazwie VDV który znajduje się w  Belgii na obrzeżach miasta Ghent. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest miedziana elewacja oraz nietypowy kształt.

Ciekawostką jest to, że został on zbudowany na fundamentach zamku zniszczonego podczas II wojny światowej. Część historycznej ściany zachowała się do dzisiaj. Mimo nowoczesnej architektury i jego bryły ciężko nie odnieść wrażenia, że dom ten ma w sobie coś z historii.

Budynek urzeka wspomnianą już wcześniej elewacją. Miedziane paski oplatają go od góry do dołu. Przyjemną monotonię przerwano jedynie taflami szkła. Na jednym z końców widoczny jest  tradycyjny kształt zarysu budynku, który również został pokryty szklanymi panelami. Jak twierdzą architekci, miedź to bardzo wdzięczny materiał architektoniczny, ponieważ dzięki niemu elewacja budynku z czasem będzie się zmieniać, uszlachetniać i stanie się piękniejsza.

Dzięki przeszkleniu  fragmentów konstrukcji do wnętrza trafia ogromna ilość światła. Jest to niebywałym atutem willi. Kolejnym świetnym elementem – tym razem we wnętrzu – są zakrzywione  białe schody, które witając gości sprawiają niesamowite pierwsze wrażenie.

Na piętrze mieści się sypialnia. Architekci projektując wnętrze zdecydowali się wykorzystać maksymalnie bieli zarówno na ścianach, jak i podłogach oraz sufitach. Ciemne elementy wystroju użyte są jedynie jako miejscowe akcenty nadając wnętrzu mocniejszego charakteru. (ms)

fot. materiały prasowe