Największe na świecie akwarium cylindryczne, które znajdowało się w berlińskim hotelu Radisson Blu, pękło w piątek rano około godziny 6:30. Cylindryczny zbiornik zapełniający sześć pięter hotelowego
fot. Susanne Nilsson / Flickr.com, licencja CC BY-NC-ND 2.0

Berlin: pękło największe na świecie akwarium. Skala zniszczeń poraża!

Największe na świecie akwarium cylindryczne, które znajdowało się w berlińskim hotelu Radisson Blu, pękło w piątek rano około godziny 6:30. Cylindryczny zbiornik zapełniający sześć pięter hotelowego atrium nie wytrzymał naporu wody. AquaDom, bo tak nazywa się akwarium, mieściło ponad milion litrów wody, w której żyło ponad 1500 ryb tropikalnych. Siła uderzenia była tak potężna, że zarejestrowały ją berliński sejsmografy! Na szczęście obyło się bez ofiar, dwie osoby są lekko ranne.

AquaDom, czyli największe na świecie akwarium cylindryczne zostało doszczętnie zniszczone. Ponad milion litrów wody zalało hotelowe lobby i przedarło się przez trzy piętra w dół, niszcząc wszystko na swojej drodze. Wraz z wodą, z akwarium wypłynęło ponad 1500 słonowodnych ryb tropikalnych, których nie udało się uratować. Sieć hoteli Radisson Blu wydała oświadczenie, w którym informuje, że dwie osoby są lekko ranne, hotel jest tymczasowo zamknięty, a goście bezpiecznie opuścili hotel i otrzymali zakwaterowanie w innym hotelu sieci.

Siła wybuchu była tak potężna, że w hotelu popękały szyby w drzwiach i oknach, a odłamki szkła wypadły nawet na ulicę. Siła uderzenia była tak potężna, że berliński sejsmografy zarejestrowały wstrząs przypominający trzęsienie ziemii. Konstrukcja miała 16 metrów wysokości i 11,5 metra średnicy. Akwarium mieściło ponad 1 mln litrów słonej wody i 1,5 tys. ryb z niemal stu egzotycznych gatunków. Koszt budowy akwarium wyniósł ponad 12,8 milionów euro.

Według doniesień mediów przyczyną eksplozji akwarium było zmęczenie materiału. Zbudowany on był ze szkła akrylowego. Jak pisze dziennik “Bild”, dwa lata temu ten gigantyczny pojemnik z wodą miał przejść modernizację. Policja wstrzymała ruch na zalanej ulicy, przy której stoi hotel Radisson Blu. To okolica Alexanderplatz i słynnej wieży telewizyjnej.

źródło: Bild.de / http://bild.de  

Czytaj też: Niemcy | Architektura w Polsce | Zwierzęta | Hotel | Wydarzenia

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły