Beton znika z Paryża. Najważniejsze place w Paryżu zmienią się w zielone skwery!

Beton znika z Paryża. Władze stolicy Francji zapowiedziały, że rusza proces zazieleniania miasta, którego celem jest osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej oraz zazielenienie ponad 50 procent powierzchni miasta. W pierwszym etapie zazielenią się cztery ważne place w centrum Paryża. Wśród nich plac przed operą mieszczącą się w Palais Garnier, plac przed Place de l’Hotel de Ville, ciąg komunikacyjny przy dworcu Gare de Lyon oraz bulwary przy nabrzeżu Sekwany. 

Najważniejsze place w Paryżu zmienią się w zielone skwery

Jako pierwsze zazielenią się place przy gmachu Opéry Garnier, przy dworcu kolejowym Gare de Lyon, plac przy paryskim ratuszu (Place de l’Hotel de Ville), a także bulwary biegnące wzdłuż Sekwany. Jak zapowiedziała mer Paryża Anne Hidalgo w ramach pierwszego etapu rewitalizacji miasta cztery historyczne place zmienią swój charakter. Zamiast betonowych płyt, na czterech najważniejszych placach Paryża pojawią się tak zwane place “urban forest”, czyli “miejskie lasy”. Ich zadaniem ma być poprawa jakości powietrza w centrum stolicy Paryża, a także obniżenie temperatury, która latem jest sporym problemem na zatłoczonych i zabetonowanych placach. Zmiany mają również poprawić estetykę miasta, a także zachęcić mieszkańców, jak i turystów do odpoczynku w cieniu drzew.


Jak dodaje mer Paryża, uzgodnienie zakresu rewitalizacji nie było łatwe, ze względu na wartość historyczną, jak i architektoniczną obiektów. Jak zaznaczyła Anne Hidalgo każde nasadzenie było konsultowane z historykami i konserwatorami (zarówno francuskimi, jak i ekspertami z UNESCO). W efekcie udało się wypracować rozwiązania, które pozwolą na zazielenienie miasta w taki sposób, by nie zasłaniać widoku na zabytkowe gmachy. Po rozmowach z przedstawicielami UNESCO, które wpisało brzeg Sekwany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Hidalgo powiedziała, że zamiast drzew miasto zasadzi na bulwarach ogrody i klomby. W ramach pierwszego etapu na terenie centrum Paryża powstanie również 38 nowych placów zabaw dla dzieci. Nie tylko Francuzi. Polacy również zazieleniają miasta.

Gratulujemy i zazdrościmy Francuzom. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce możemy również pochwalić się zielonymi metamorfozami i udanymi rewitalizacjami. Wśród nich wymienić można: