Ma ponad sto lat i po latach zamknięcia, wrócił do żywych. Betonhaus, czyli zabytkowa Hala Betonowa i jeden z budynków Browaru Huggera zostały odnowione i otwarte dla mieszkańców. To teraz nowe miejsce spotkań, dzięki któremu można odkrywać park Wilsona z nowej perspektywy.
Zespół budynków znajduje się przy parku Wilsona, w historycznej dzielnicy Łazarz w odległości kilkuset metrów od Dworca Głównego. Wykonana z żelbetu Hala Betonowa zbudowana została w zaledwie pół roku na przełomie 1910 i 1911 r. Budowlańcy musieli się spieszyć ponieważ hala miała być częścią Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, która rozpoczęła się 15 maja 1911 r.
Hala Betonowa Śląskiego Towarzystwa Budowli Betonowych ma 1 000 m kw., wewnątrz wrażenie robi bogato zdobiona sala ze sklepieniem kolebkowym. Hala jest zwrócona do parku fasadą i prostokątnymi ryzalitami po bokach. Z obiektu korzystano podczas Powszechnej Wystawy Krajowej i eksponowano w nim wówczas fortepiany i organy. Po pierwszej wojnie światowej wewnątrz działała Katedra Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a następnie Akademia Wychowania Fizycznego. Brakowało jednak środków na prace remontowe, te udało się przeprowadzić dopiero teraz.
Prace remontowe trwały dwa lata i były prowadzone przez firmę konserwatorską MD Kons. Co ciekawe, podczas tych prac odkryto wiele niedociągnięć budowniczych z początku XX wieku.
Projekt przebudowy budynku przygotował zespół CDF Architekci. Zadaniem architektów było podkreślenie historycznych walorów Hali Betonowej i budynku Browaru Huggera oraz przystosowanie ich do nowych funkcji. Zbudowano też łącznik pomiędzy budynkami. Nowe elementy architekci zaprojektowali w taki sposób, aby nie ingerowały w zabytkowy charakter budynku.
Otwarte już budynki stały się teraz miejscem spotkań. Działa tu restauracja Petit Paris, Czarny Krokodyl i wkrótce otwarta zostanie restauracja Medusa.
zdjęcia: Przemysław Turlej
projekt: CDF Architekci (https://cdf.net.pl)
źródło: perfumiarnia.wparkuwilsona.pl
Czytaj też: Historia | Renowacja | Metamorfoza | Poznań | Detal | whiteMAD na Instagramie