Betonowy dom jednorodzinny na Podkarpaciu. Architekt zaprojektował go tuż przy drodze

Betonowy dom jednorodzinny to marzenie wielu fanów brutalizmu. Jednym z nich jest architekt Adam Spychała, który od lat tworzy projekty domów w takiej estetyce.

Dom zlokalizowany został tuż przy drodze na Podkarpaciu. Inspiracją do jego stworzenia stało się miejsce – zapomniana przez świat wąska droga, zdająca się wić bez końca wśród lasów Podkarpacia.

To właśnie podróż samochodem przez ten krajobraz sprowokowała mnie do formalnego eksperymentu. Wyraz architektoniczny koncepcyjnego projektu domu jednorodzinnego zdefiniowany został głównie przez stylistykę brutalizmu, która jest dla mnie niekończącym się źródłem fascynacji i inspiracji – mówi Adam Spychała.

Architekt zaprojektował dom, który dyskretnie wychyla się z pierzei przydrożnych drzew i zaznacza swoją obecność. W ten sposób przełamał monotonny wygląd leśnej ściany. 

Dom ma 200 m kw. powierzchni. Układ funkcjonalny rozplanowany został na trzech kondygnacjach. Aby  wizualnie zniwelować wysokość budynku architekt wykorzystał ukształtowanie terenu – działka jest lekko nachylona, dzięki czemu kondygnacja parteru została „ukryta”. W części parterowej znajduje się garaż wraz ze strefą wejściową, pomieszczeniem gospodarczym oraz klatką schodową prowadzącą na piętra. 


Druga kondygnacja stanowi strefę dzienną i składa się z salonu z kuchnią, spiżarni (pomieszczenie gospodarcze), łazienki oraz pokoju dla gości. Wyżej powstały trzy pokoje, a każdy z nich ma swoją niezależną łazienkę. Znajdujący się na tym poziomie korytarz umożliwia dotarcie do dwóch wykuszy – balkonów wystających z pochyłych ścian elewacji północnej i południowej budynku. Te elementy kształtują także w dużym stopniu formę zewnętrzną obiektu nadając całemu budynkowi dynamicznej formy.

Adam Spychała jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w kilku polskich i zagranicznych pracowniach architektonicznych. Pracuje w zawodzie, ale projekty, które zamawiają jego klienci, nie są tak odważne, jak betonowa seria, którą nieustannie tworzy. Na co dzień zajmuje się przygotowywaniem projektów bardziej komercyjnych. Betonowe domy są swego rodzaju odskocznią od realiów rynku i hołdem dla kontrowersyjnego nurtu. Projekty Adama Spychały publikowaliśmy już kilkukrotnie zarówno w papierowym wydaniu magazynu whiteMAD jak i online. Jednym z naszych ulubionych jest Dom 276, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Czytaj też: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm

źródło: Adam Spychała