Betonowy dom na skale

Betonowy dom na skale. Brutalistyczna willa od irańskiego architekta.

Brutalizm i minimalizm to jedne z naszych ulubionych styli w architekturze. Właśnie dlatego postanowiliśmy opisać betonowy dom na skale od irańskiego architekta, który zaprojektował willę inspirowaną tymi dwoma stylami. 

Autorem tego nietypowego projektu jest irański architekt i projektant Reza Mohtashami, który postanowił zaprojektować dom na skale inspirowany surowymi formami brutalizmu oraz subtelnością minimalizmu. Jak dodaje autor, jego projekt ma swoim kształtem, materiałami i lokalizacją dawać mieszkańcom poczucie bliskości z naturą oraz pozwalać na relaks w otoczeniu górskiego krajobrazu. Betonowy dom na skaleDom nazwany Concrete House, pomimo że został wykonany niemal w całości z betonu, nie jest ciężki i toporny. Jego betonowa, surowa bryła przełamana została delikatnym zaokrągleniem opartym na pylonach, które  podtrzymują wysuniętą poza krawędź skały część willi. Fragment ten dodaje całej bryle lekkości, a jednocześnie oferuje panoramiczny widok na jezioro znajdujące się u podnóża skały. 

Ciekawym dodatkiem do budynku są porozrzucane na zboczu góry drewniane i betonowe ławki, na których mieszkańcy mogą podziwiać surowy, nieco mroczny klimat okolicy. Jak dodaje architekt, projekt domu tworzony był z myślą o tym krajobrazie. Reza Mohtashami chciał, by dom na skale wpisywał się w pejzaż czarnej góry, będąc jego subtelnym urozmaiceniem. O podobnych, burutalistycznych projektach domów jednorodzinnych, które tworzy Polak Adam Spychała przeczytacie klikając tutaj, a także w 6 numerze magazynu whiteMAD, który możecie kupić klikając tutaj! 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Minimalizm | Brutalizm  | Podróże | Iran

źródło: Betonowy dom na skale / Instagram.com/mohtashami_reza 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły