Betonowy dom w lesie

Betonowy dom w lesie. Wnętrze to minimalizm w najczystszej postaci

Betonowy dom w lesie zaprojektowali portugalscy architekci z pracowni Carvalho Araújo. Zadaniem, które postawił przed nimi inwestor było zaprojektowanie archetypicznej bryły, której wnętrze będzie utrzymane wręcz w ascetycznym minimalizmie. Budynek powstał w miejscu opuszczonej chaty, które nie nadawała się do remontu.

Betonowy dom w lesie na obrzeżach miasta Vieira do Minho leżącego w dystrykcie Braga. Budynek powstał na niewielkiej działce znajdującej się na niewielkim wzniesieniu, z którego roztacza się widok na las i pobliskie sztuczne jezioro powstałe w wyniku budowy tamy przeciwpowodziowej Caniçada Dam. Inwestor oczekiwał od architektów zaprojektowanie prostej, archetypicznej bryły o dwuspadowym dachu, której wnętrze będzie minimalistyczne, a wręcz ascetyczne. Kolejnym ważnym dla inwestora elementem było wykorzystanie dużysz przeszkleń, które pozwolą obcować mu z naturą, bez wychodzenia z domu. 


Architekci z pracowni Carvalho Araújo zaproponowali wyburzenie zastanej chaty, bowiem jej konstrukcja była na tyle słaba, że nie było możliwości jej ponownego zaaranżowania. Istniejący budynek został zatem usunięty, aby zrobić miejsce dla trzypiętrowego domu zaprojektowanego przez lokalne biuro Carvalho AraújoPierwotna kubatura budynku wpłynęła na skalę i proporcje nowego domu, który został zaprojektowany tak, aby pomieścić typowe przestrzenie wymagane do życia rodzinie jednorodzinnej.

Na parterze znalazło się miejsce na  pomieszczenia wspólne, takie jak kuchnia, jadalnia, pokój dzienny oraz spory salon, z widokiem na sztuczne jezioro. Na górnym piętrze powstała sypialnia właścicieli. Ze względu na nachylenie terenu, najniższy poziom jest częściowo osadzony w zboczu wzgórza

Krajobraz i miejsce istotą tego projektu. Poszukiwano prostych rozwiązań w zakresie przestrzeni i materiałów, aby osiągnąć to, co jest trudne do zdefiniowania lub wyjaśnieniaTo jest coś, co się przeżywa i czuje. Wybór betonu wzmacnia pojęcie ‘wolności’, które było oczekiwane przez właściciela. Jednocześnie jest to materiał, który przeciwstawia się temu pojęciu wolności ze względu na swój rygor surowość konstrukcji. Jest to materiał, który nie wymaga konserwacji, starzeje się z godnością i łatwo kamufluje się w krajobrazie  mówi  architekt Joana Nunes z pracowni Carvalho Araújo

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Brutalizm | Minimalizm | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: Carvalho Araújo
zdjęcia: Nudo