Betonowy minimalizm w Warszawie

Betonowy minimalizm. Zaglądamy do 56-metrowego mieszkania w Warszawie!

Betonowy minimalizm – tak w dwóch słowach opisuje swoją realizację Joanna Lemka-Wójcik, założycielka pracowni JLW Studio. Mieszkanie ma dość typowy układ jak na dzisiejsze standardy deweloperskich lokali 3-pokojowych. Jedyną zmianą w układzie funkcjonalnym mieszkania było usunięcie ścianki między kuchnią a przedpokojem. To kolory, dodatki  i zestawienie faktur, tworzy klimat mieszkania. 

Priorytetem dla inwestora było stworzenie przestrzeni łatwej do sprzątania – stąd brak płytek i tym samym fug, wiszące szafki nocne, szafki RTV i konsola oraz sofy na wysokich nóżkach. Wiszące są nawet dozownik do mydła i szczotka do WC. Na całej powierzchni mieszkania została wykonana posadzka z mikrocementu, nie ma też listew przypodłogowych.

Powierzchnie poziome, na których mógłby osadzać się kurz, są zminimalizowane. Lampy to głównie minimalistyczne spoty i plafony – nie ma rozbudowanych żyrandoli czy dekoracyjnych kinkietów. Pod stolikiem nocnym, kawowym i pod konsolą  swobodnie może przejechać robot sprzątający.


“Współpracę przy projekcie mieszkania dla pana Adama i jego partnerki, Małgorzaty, zaczęliśmy na kilka miesięcy przed oddaniem kluczy przez dewelopera, czyli (z mojego punktu widzenia) – w idealnym ku temu momencie. Inwestor od samego początku był zdecydowany co do stylistyki mieszkania i doskonale wiedział jaki efekt chciałby osiągnąć. Przed pierwszym spotkaniem miał nawet spisane wszystkie swoje wymagania w podpunktach.” – opisuje współpracę Joanna Lemka-Wójcik

Inwestorom zależało na maksymalizacji przestrzeni do przechowywania zarówno ubrań, jak i książek – stąd obszerne szafy w sypialni i gabinecie. Pralka została ukryta w zabudowie kuchni. Zabudowa szafowa w przedpokoju jest w kolorze granatu; na ten sam kolor pomalowane są ściany i drzwi ukryte do pokoi i łazienki, a kolor dalej płynnie przechodzi na bok zabudowy kuchni.

Całe mieszkanie jest materiałowo i kolorystycznie bardzo spójne, wręcz monochromatyczne: szarości, grafity, granaty, czerń, przełamane fotelem i sofą w kolorze koniakowym. Materiałowo dominuje mikrocement i beton, z którego zrobione zostały również spoty i plafony. Blat kuchenny i panel międzyszafkowy to spiek kwarcowy.

Metryka projektu Betonowy minimalizm
lokalizacja: Włochy / Warszawa / inwestycja deweloperska Borsucza 55
metraż i układ: 56m/ 3 pokoje z aneksem kuchennym
projekt kompleksowy: 2021/22
realizacja: 2022
projekt: Joanna Lemka-Wójcik, JLW Studio
www: www.jlwstudio.pl
instagram: https://www.instagram.com/jlw_studio
linkedin: https://www.linkedin.com/company/jlwstudio/
zdjęcia:  Ula Mróz

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Warszawa | Beton | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły