nietypowy jednorodzinny dom

Betonowy sąsiad. Nietypowy jednorodzinny dom od Adama Spychały

To kolejny, nietypowy jednorodzinny dom z betonu, który zaprojektował Adam Spychała. Młody projektant tym razem inspirował się architekturą Japończyka Tadao Ando.

Projekt koncepcyjny jednorodzinnego domu został zlokalizowany na działce w typowym dla Polski krajobrazie. Budynek sąsiaduje z innymi niskimi zabudowaniami mieszkalnymi, często chaotycznie rozsianymi na działkach bez urbanistycznego planu. Nowy budynek od Adama Spychały bazuje na prostej, sześciennej bryle, która została zdynamizowana ostrymi, trójkątnymi elementami plastycznymi.

Surowego charakteru całości nadaje jednorodne betonowe wykończenie inspirowane architekturą Tado Ando. Japończyk od początku lat 70., aż po współczesność, znany jest z kształtowania swoich projektów głównie za pomocą betonu, uznając go za doskonały materiał do wyrażania czystej, architektonicznej abstrakcji i ekspresji – tłumaczy Adam Spychała.

Architektura japońskiego architekta odwołuje się tym samym do klasycznych idei brutalizmu i jego elementarności, prostoty i pierwotności.

nietypowy jednorodzinny dom


W sumie nietypowy dom z betonu ma dwie kondygnacje naziemne oraz poziom piwnicy. Na parterze zlokalizowano strefę wejściową z pomieszczeniem gospodarczym oraz strefę dzienną z kuchnią i salonem. Architekt wypełnił wnętrze ciemnymi meblami, które wpływają na elegancki klimat przestrzeni. Na piętrze zaplanowano trzy pokoje oraz dwie łazienki. W części podziemnej ulokowano łazienkę, pralnię oraz doświetlone pomieszczenie z przeznaczeniem na pokój gościnny, siłownię lub pracownię.

Elementem charakterystycznym we wnętrzu jest szacht zakończony świetlikiem dachowym doświetlający ciągi komunikacyjne wszystkich kondygnacji.

Czytaj więcej: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm

Nietypowy jednorodzinny dom z betonu, źródło: Adam Spychała

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły