Betonowy dom w Słowenii

Betonowy dom w Słowenii. Tu mniej znaczy więcej.

Prosty, subtelny i elegancki. Właśnie taki jest betonowy dom w Słowenii, który powstał na zamówienie miejscowego projektanta i producenta ceramiki.  Mieszczący się na przedmieściach Lublany dom jednorodzinny zaprojektowali architekci z Arhitektura d.o.o.

Jednopiętrowy betonowy dom w Słowenii ze względu na zawód inwestora został nazwany House for Ceramic Designer, czyli Dom dla projektanta ceramiki. Inwestor marzył o niewielkiem, prostym domu na przedmieściach Lublany, w którym zamieszka wraz ze swoją rodzin. Do współpracy zaprosił projektantów z pracowni Arhitektura d.o.o., która słynie z podobnych realizacji, znajdujących się na terenie całej Słowenii.

To, co było równie ważne podczas projektowania domu to fakt, że pod jednym dachem architekci musieli zmieścić zarówno pomieszczenia mieszkalne, z których będą korzystali domownicy, jak i część przeczoną wyłącznie od pracy.


„Atrium zostało zaprojektowane tak, aby pod jednym dachem połączyć pomieszczenia mieszkalne rodziny z pracownią jej właściciela. Dom jest zamknięty od strony ruchliwego otoczenia, które w przyszłości będzie ulegać nieprzewidywalnej rozbudowie, a jednocześnie zapewnia dobrze oświetloną i w pełni połączoną przestrzeń mieszkalną i roboczą.” – mówią architekci z Arhitektura d.o.o

Architekci zaproponowali, by podzielić dom na trzy główne strefy, które będzie wyróżniało ich przeznaczenie. Pierwsza część, zlokalizowana w północnej części U-kształtnej bryły budynku dedykowana będzie warsztatowi ceramicznego, w którym pracować na co dzień będzie właściciel domu. W środkowej części, łączącej wszystkie strefy powstał duży salon z panoramicznym oknem. W ostatniej strefie powstała sypialnia właścicieli, pokoje dziecięce, łazienka oraz kuchnia wychodząca na salon.

O architektach:
Arhitektura  –  międzynarodowa firma projektowa założona w 1997 roku przez Petera Gabrijelčiča, w której doświadczenia i idee dwóch pokoleń zbiegają się we wspólnym motywie kulturowym: tworzeniu dobrej architektury. „Architektura, która wynika z szerszego kontekstu przestrzennego, historycznego, technologicznego i społecznego, i jest czymś, co powstaje bez predefiniowanych form, a jedynie szuka swego estetycznego uzasadnienia. W biurze w Lublanie pracują zarówno architekci, jak i modelarze, projektanci wnętrz i produktów. Od 1997 roku wspólnie poświęcamy się wzbogacaniu życia przestrzennego w dziedzinie architektury, urbanistyki i projektowania.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura | Beton | Ceramika |

zdjęcia: Miran Kambič